Navigatsioonitee

Kultuuripärandi auhinnad - 04/06/2012

Paraschiva Kovacs, kooliõpetaja Rumeeniast Satu Marest © EU

2012. aasta kultuuripärandi auhindadega tunnustatakse silmapaistvat tööd Euroopa ajalooliste paikade kaitsmise, taastamise ja uurimise valdkonnas.

Paraschiva Kovacs Englishfrançais on üle 40 aasta oma elust pühendanud Rumeenias asuva Odorhei piirkonna traditsiooniliste väravate dokumenteerimisele ja säilitamisele.

Koos 27 teise laureaadiga, keda tunnustatakse samuti kultuuripärandi silmapaistva kaitsmise eest, tunnustab EL tema tööd ühega igal aastal väljaantavatest kultuuripärandi auhindadest, mida teatakse ka kui Europa Nostra auhindu Englishfrançais .

Kovacs oli ka üks kuuest väljavalitust, kes said 1. juunil Lissabonis toimunud auhinnatseremoonial kätte Grand Prix' auhinna väljapaistvate saavutuste eest kultuuripärandi kaitsmisel.

Auhinda temale andes kirjeldas žürii Paraschiva Kovacsit kui silmapaistvat näidet kogu Euroopas leiduvatest tagasihoidlikest ning pühendunud inimestest, kes aitavad meil isegi märkimisväärsete ressurssideta mõista mineviku säilitamise olulisust tulevaste põlvkondade jaoks.

Ülejäänud 2012. aasta Grand Prix Englishfrançais võitjad on:

  • Averofi hoone, Ateena, Kreeka Englishfrançais – oluline näide Euroopa neoklassitsismist. Hoone, mis taastati ning kus asub nüüd Riikliku Tehinkaülikooli arhitektuuriteaduskond;
  • kõrgahi nr 2, Sagunto, Hispaania Englishfrançais – jäänuk raua- ja terasetööstuse hiilgeaegadest Vahemere piirkonnas. Paik on muudetud hariduskeskuseks;
  • Poundstocki gildihoone, Bude, Ühendkuningriik Englishfrançais – 16. sajandi algusest pärinevat hoonet kasutatakse pärast traditsioonilises tehnikas teostataud renoveerimistöid jälle kirikuna;
  • rahualtaril (Ara Pacis) leiduvate botaaniliste nikerdiste arheoloogiline uuring, Rooma, Itaalia Englishfrançais – žürii tunnustas valdkondadevaheliste teadusuuringute kvaliteeti ja kaasnevat väljaannet;
  • organisatsiooni Norwegian Heritage Foundation haridusprogramm, Vågå, Norra Englishfrançais – õpetajad ja koolilapsed on puhastanud ning koristanud väiksemaid kultuuripärandiga seotud paiku.

Käesoleva aasta auhindade puhul oli ka kõigil inimestel võimalik Internetiküsitluse kaudu oma lemmikule hääl anda. Publiku lemmikuks osutusid kaitserajatised Hispaanias Pamplonas Englishfrançais , mis on ühed Euroopa kõige paremini säilinud bastionitest ja kantsidest.

Auhindu toetatakse ELi kultuuriprogrammist, mille raames on alates 2007. aastast kultuuripärandi projektide kaasrahastamiseks eraldatud 30 miljonit eurot.

Järgmise aasta auhindadele kandideerimiseks vajalike avalduste esitamise tähtaeg on 1. oktoober 2012.

Lugege täiendavalt kultuuri ja pärandi toetamise kohta

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad