Cesta

Ocenění za ochranu kulturního dědictví - 04/06/2012

Paraschiva Kovacsová, učitelka v Satu Mare, Rumunsko © EU

Ceny v oblasti kulturního dědictví, které byly uděleny v roce 2012, oceňují mimořádný přínos na poli ochrany, restaurování a výzkumu historických památek v Evropě.

Paraschiva Kovacsová Englishfrançais se již více než 40 let věnuje dokumentaci a zachování tradičních dřevěných vrat u lidových staveb v rumunském regionu Odorhei.

Evropská unie vyslovila uznání jejímu celoživotnímu dílu a udělila jí letošní cenu za kulturní dědictví, která je rovněž známa pod jménem ocenění Europa Nostra Englishfrançais . Spolu s ní toto ocenění získalo dalších 27 projektů ochrany kulturního dědictví.

Paraschiva Kovacsová patřila rovněž mezi šestici oceněných, kterým byla 1. června na slavnostním večeru v Lisabonu udělena zvláštní cena Grand Prix za mimořádný přínos v oblasti kulturního dědictví.

Porota zvláště ocenila skromnost a nadšení s jakým se Paraschiva Kovacsová věnuje péči o naše kulturní dědictví. Po celé Evropě je řada takovýchto lidí, kteří se takřka bez prostředků věnují péči o místní památky. Díky nim si uvědomujeme, jak je ochrana památek důležitá pro budoucnost.

Cenu Grand Prix 2012 Englishfrançais dále získaly tyto projekty:

  • Stavba Averof, Atény, Řecko Englishfrançais – významná ukázka evropského novoklasicismu, ve které po citlivém zrestaurování sídlí fakulta architektury Národní technické univerzity
  • Vysoká pec č. 2, Sagunto, Španělsko Englishfrançais – připomínka železářského a ocelářského průmyslu ve středomořské oblasti, která byla zachována jakožto místo sloužící vzdělávání
  • Dům „Poundstock Gildhouse“, Bude, Spojené království Englishfrançais – stavba ze začátku 16. století, která byla zrestaurována za použití tradičních technik a nyní znovu slouží církevním účelům
  • Archeologická studie o významu rostlinných motivů plastické výzdoby stavby Ara Pacis (Oltář míru), Řím, Itálie Englishfrançais – porota ocenila kvalitu interdisciplinárního výzkumu i výsledné publikace
  • Vzdělávací program Nadace norského kulturního dědictví, Vågå, Norsko Englishfrançais – učitelé a žáci společně provedli úklid a opravu malých kulturních pamětihodností v místní krajině.

V letošním ročníku mohla díky internetovému hlasování o vítězi rozhodnout i veřejnost. Nejvíce lidí hlasovalo pro opevnění města Pamplona, Španělsko Englishfrançais , které patří k jednomu z nejlépe zachovaných bastionových opevnění v Evropě.

Ceny jsou podporovány z programu EU „Kultura“. Na projekty památkové péče tento program od roku 2007 přispěl již 30 miliony eur.

Uzávěrka příštího ročníku je 1. října 2012.

Další informace o podpoře kultury a péče o historické dědictví

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy