Navigačný riadok

Najlepší mladí prekladatelia v EÚ ocenení za svoje jazykové schopnosti - 27/03/2012

Skupinová fotografia víťazov súťaže Juvenes Translatores 2010/2011 © EÚ

Dvadsaťsedem víťazov výročnej prekladateľskej súťaže EÚ si dnes v Bruseli prevezme ocenenia.

Dvadsaťsedem mladých ľudí, jeden za každý členský štát Európskej únie, si dnes prevezme ocenenie za najlepší preklad za svoju krajinu v rámci každoročnej súťaže Európskej komisie pre mladých prekladateľov, Juvenes Translatores.

Každý z nich dostane ocenenie a certifikát od Androully Vassiliouovej, komisárky pre vzdelávanie, viacjazyčnosť a mládež.

Následne sa stretnú s prekladateľmi z Komisie, ktorí boli zodpovední za prípravu textov a hodnotenie prekladov.

Súťaž sa uskutočnila v novembri 2011 a mohli sa do nej zapojiť študenti vo veku 17 rokov, ktorí tak mali možnosť reprezentovať nielen svoju školu, ale aj krajinu.

Účastníci si mohli vybrať z 23 textov (jeden pre každý úradný jazyk EÚ) a preložiť ho do ktoréhokoľvek úradného jazyka EÚ. I keď mnohí si ako zdrojový jazyk vybrali angličtinu, celkový počet použitých jazykových kombinácií dosiahol rekordné číslo 148, najvyššie od začiatku súťaže v roku 2007.

Na počesť Európskeho roka dobrovoľníckej práce (2011) bolo tohtoročnou témou dobrovoľníctvo. Mnohých tínedžerov, ktorí sa zúčastnili súťaže v rôznych krajinách, táto dobrovoľnícka téma inšpirovala. Niektorí sa dokonca rozhodli pracovať ako dobrovoľníci pre Červený kríž a iné mimovládne organizácie.

Nezabudnime však, že za každým talentovaným študentom stojí učiteľ. Úspech súťaže nespočíva len v organizácii praktických detailov. Učitelia víťazov museli vynaložiť veľké úsilie, inšpirovať svojich žiakov a pestovať v nich jazykový záujem a talent.

Mnohí z tohtoročných víťazov majú skutočnú náklonnosť k jazykom. Víťazi z Holandska a Luxemburska vyrastali v bilingválnych rodinách a svoje jazykové znalosti ďalej rozvíjali v škole. Česká víťazka rada číta knihy v pôvodnom jazyku a víťazka zo Spojeného kráľovstva miluje nemčinu, ktorú by neskôr chcela študovať ďalej.

Juvenes Translatores pomáha propagovať výučbu cudzích jazykov v Európe a zvyšovať povedomie o povolaní prekladateľa. Súťaž získava každý rok na svojej popularite. Minulý rok prejavilo záujem o súťaž rekordných 3 tisíc študentov.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy