Ścieżka nawigacji

Masz umiejętności informatyczne – czeka na Ciebie praca - 26/03/2012

Jak znaleźć zatrudnienie w europejskiej branży technologicznej, gdzie dostępne są tysiące miejsc pracy? Dowiesz się tego podczas tygodnia e-umiejętości (26–30 marca).

Pomimo kryzysu gospodarczego europejski sektor technologii informacyjno-komunikacyjnych (ICT) nie przestaje się rozwijać. Choć liczba zatrudnionych w nim osób w ostatnich latach wzrosła, od 2005 r. liczba absolwentów kierunków technicznych spada.

Mówiąc w uproszczeniu – Europa nie zapewnia sobie wystarczającej liczby specjalistów z branży teleinformatycznej, by móc zapełnić nowe miejsca pracy, jakie powstają w tym sektorze. Komisja Europejska podaje, że w wyniku tego niedoboru do 2015 r. aż 700 tys. stanowisk pozostanie nieobsadzonych.

Europejski tydzień e-umiejętności wpisuje się w strategię Komisji, która ma wesprzeć młodych ludzi w odpowiednim przygotowaniu się do pracy w tym sektorze, a także pomóc utrzymać konkurencyjność unijnej gospodarki cyfrowej.

W ciągu tego tygodnia w każdym kraju UE odbywają się różne wydarzenia obejmujące szkolenia, sesje informacyjne i konferencje zwracające uwagę na różne możliwości dostępne w tej dziedzinie.

Na przykład w W Polsce organizowany jest krajowy konkurs „e-Pozytywni”. Zadaniem konkursowym jest zrealizowanie amatorskiego spotu filmowego (do 2 minut) lub wykreowanie hasła reklamowego, które najlepiej promują e-umiejętności w życiu codziennym. Natomiast dzisiaj w Dublinie odbywają się rozmowy liderów biznesu, które mają zachęcać młodzież do zdobywania umiejętności z zakresu technologii informacyjnych.

W Holandii przedstawiciele branży technologicznej odwiedzą szkoły w celu szerzenia wiedzy o możliwościach kariery zawodowej w tej dziedzinie. Poza tym zorganizowany zostanie konkurs na opracowanie najlepszego oprogramowania.

Nawet po zakończeniu tygodnia e-umiejętności młodzi ludzie nadal będą mieli okazję do zaprezentowania swojego talentu, poprzez uczestnictwo w konkursie organizowanym w ramach projektu Passion. Termin nadsyłania prac upływa 30 czerwca.

Wszyscy potrzebujemy wiedzy informatycznej

Nawet poza branżą techniczną umiejętność posługiwania się komputerem i inne umiejętności informatyczne będą wymagane w przypadku wielu różnych zawodów. Szacuje się, że do 2015 r. 90 proc. wszystkich miejsc pracy będzie wymagać pewnego poziomu umiejętności związanych z techologiami informacyjnymi.

Długoterminowa strategia Komisji mająca na celu zaspokojenie zapotrzebowania na rynku pracy obejmuje wsieranie specjalistycznych szkoleń oraz stworzenie internetowego portalu dotyczącego e-umiejętności i kariery zawodowej English .

Rządy krajów UE podjęły wyzwanie i we współpracy z firmami teleinformatycznymi opracowały programy szkoleniowe w zakresie e-umiejętności.

Sektor technologii informacyjno-komunikacyjnych wytwarza 5 proc. europejskiego PKB i tworzy rynek o wartości 660 mld euro rocznie.

Śledź europejski tydzień e-umiejętności na Facebooku English lub Twitterze

Więcej o unijnej polityce w zakresie technologii informacyjno-komunikacyjnych

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki