Cesta

Chcete vědět, jak si během týdne elektronických dovedností snadno najít místo v technologickém odvětví (26.–30. března)?

Navzdory hospodářské krizi se oboru informačních a komunikačních technologií (IKT) v Evropě daří. I když však v něm v posledních letech počet nových pracovních míst vzrostl, počet absolventů tohoto oboru od roku 2005 klesá.

V Evropě tak není dostatečné množství kvalifikovaných pracovníků, kteří by rostoucí počet míst v tomto odvětví zaplnili. Evropská komise odhaduje, že tento nedostatek způsobí, že do roku 2015 se v IKT nepodaří zaplnit 700 000 pracovních míst.

Evropský týden e-skills je součástí strategie, kterou chce Komise povzbudit mladé lidi k tomu, aby si osvojovali potřebné dovednosti k získání práce v tomto odvětví, a která má také udržet digitální ekonomiku EU konkurenceschopnou.

Během tohoto týdne se ve všech zemích EU koná řada akcí. Různá školení, informační dny a konference se snaží upozornit na příležitosti, které se v tomto oboru nabízejí.

V České republice například budou na vybraných školách probíhat dny otevřených dveří. Na Slovensku proběhne soutěž pro studenty šestých ročníků věnovaná networkingu NAG 2012 (Networking Academy Games). Slováci si také mohli vyzkoušet své znalosti v celostním on-line testu IT FITNESS TEST 2012.

I po skončení týdne e-dovedností budou mít mladí lide nadále příležitost ukázat svůj talent prostřednictvím soutěže Project Passion (uzávěrka pro zasílání příspěvků je do 30. června).

Technické dovednosti budeme potřebovat všichni

Počítačové a IT dovednosti budou v budoucnosti zapotřebí i pro řadu dalších pracovních míst. Předpokládá se, že do roku 2015 se určité minimální IT dovednosti budou vyžadovat pro 90 % všech pracovních míst.

V rámci své dlouhodobé strategie uspokojení poptávky v technických oborech podporuje Komise odbornou přípravu. K tomu účelu také vytvořila on-line portál pro elektronické dovednosti a kariéru v tomto odvětví English .

Také vlády členských zemí EU se staví k této otázce zodpovědně a ve spolupráci s firmami z odvětví IKT navrhly programy pro odbornou přípravu.

Odvětví informačních a komunikačních technologií se podílí 5 % na HDP Unie a objem produkce představuje 660 miliard eur.

Evropský týden e-skills najdete také na Facebooku English a Twitteru

Další informace o politice EU v oblasti informačních technologií

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy