Ścieżka nawigacji

Erasmus: rozwijanie umiejętności młodych Europejczyków - 03/02/2012

Od 1987 r. dzięki programowi Erasmus prawie 3 miliony Europejczyków mogło odbyć część studiów lub praktyki za granicą

Konsekwencje kryzysu gospodarczego i bezrobocia w szczególny sposób dotykają młodych ludzi. Podczas styczniowego szczytu europejskiego szefowie państw i rządów zobowiązali się do poprawienia perspektyw zatrudnienia dla tej właśnie grupy.

Program Erasmus, który wspiera mobilność studentów, przyczynia się do realizacji tego celu. Dzięki niemu młodzi Europejczycy mogą spędzić kilka miesięcy w innym kraju, nauczyć się nowego języka i rozwinąć swoje zdolności adaptacyjne – czyli zdobyć umiejętności bardzo cenione przez pracodawców.

Przygoda, która zmienia życie i poszerza horyzonty

Erasmus to jeden z największych sukcesów Unii Europejskiej. W 2011 r. program ten umożliwił 250 tys. młodych ludzi studiowanie lub odbycie stażu za granicą. Udział w wymianie mogą brać również wykładowcy, co przyczynia się do podnoszenia jakości szkolnictwa wyższego w Europie.

W Brukseli, w ramach rozpoczęcia obchodów 25. rocznicy istnienia programu, odbyła się konferencja pt. „Erasmus zmienia życie i poszerza horyzonty od 25 lat”. Z tej okazji w całej Europie zorganizowanych zostanie wiele wydarzeń.

W wielu z tych wydarzeń udział wezmą „ambasadorzy programu Erasmus” z 33 krajów, które biorą w nim udział. W każdym państwie na „ambasadorów” wybrano jednego studenta i jednego wykładowcę, na których życie zawodowe i prywatne program Erasmus wywarł największy wpływ. Ich rolą będzie zachęcania innych młodych ludzi do skorzystania z możliwości, jakie oferuje Erasmus.

Jednym z „ambasadorów” jest Tomás, pochodzący z Hiszpanii informatyk, który w 2002 r. przez rok studiował na uczelni w Finlandii. Następnie kontynuował naukę w Azji, po czym podjął pracę w Wielkiej Brytanii, rozwijając w ten sposób swoją karierę zawodową i zdobywając cenne doświadczenia.

Piroska znalazła się wśród pierwszych studentów z Węgier, którzy wzięli udział w programie w 1998 r. Umiejętności, jakie zdobyła podczas jednego semestru studiów w dziedzinie komunikacji na niemieckiej uczelni, w znacznym stopniu przyczyniły się do rozwoju jej kariery jako dziennikarki.

Przyszłość programu

Z roku na rok w programie Erasmus bierze udział coraz więcej studentów. Stał się najbardziej popularnym programem wymiany studentów na świecie.

Komisja przedstawiła niedawno nowy program na lata 2014-2020 o nazwie „Erasmus dla wszystkich”. Ma on połączyć wszystkie europejskie i międzynarodowe inicjatywy dotyczące edukacji, szkoleń, młodzieży i sportu, dzięki czemu liczba osób biorących udział w programie może wzrosnąć nawet do 5 milionów.

Więcej o programie Erasmus DeutschEnglishfrançais

Poznaj ambasadorów programu Erasmus English

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki