Cesta

Erasmus: rozvíjení schopností a dovedností mladých Evropanů - 03/02/2012

Díky programu Erasmus se mohly od roku 1987 vzdělávat v zahraniční již více než 3 miliony Evropanů.

Hospodářská krize a nezaměstnanost obzvlášť tvrdě zasahují mladou generaci. Evropští státníci se proto na lednovém evropském summitu zavázali, že budou usilovat o zlepšení jejích pracovních vyhlídek.

Erasmus k tomuto cíli přispívá, jelikož podporuje mobilitu studentů. Ti mohou díky programu pobývat v jiné zemi, naučit se cizí jazyk a rozvíjet svou flexibilitu, tedy schopnosti, které se na dnešním trhu práce velmi cení.

Rozšíření obzorů

Erasmus patří k největším úspěchům Unie. V jeho rámci mohlo v roce 2011 na studijní pobyt do zahraničí vyjet 250 000 mladých lidí. Je rovněž určen pedagogům a přispívá ke kvalitě vysokého školství v Evropě.

Na zahájení oslav 25. výročí programu byla v Bruselu uspořádána konference nesoucí název „Erasmus již čtvrt století mění životy a otevírá obzory“. Další akce jsou organizovány po celé Evropě.

V každé z 33 zúčastněných zemí byl vybrán jeden bývalý student a jeden vyučující, kterým Erasmus obohatil soukromý i profesní život. Úlohou těchto „velvyslanců Erasmu“ je povzbuzovat mladé lidi, aby se programu také zúčastnili.

Jedním z velvyslanců je i Tomáš z České republiky. Jako doktorand v rámci programu Erasmus přednášel na institutu v irském Corku. Svou zahraniční zkušenost poté obohatil jako vědecký pracovník na univerzitě v Innsbrucku. Nyní pracuje střídavě v Evropě, Africe a na Středním východě.

Piroska byla mezi prvními maďarskými studenty, kteří se v roce 1998 programu zúčastnili. Semestr komunikačních studií v Německu přispěl nemalou měrou k jejímu rozhodnutí stát se novinářkou.

Budoucnost programu

Počet účastníků se každým rokem zvyšuje. Program Erasmus je tak nejúspěšnějším vysokoškolským výměnným programem na světě.

Komise nedávno navrhla nový program s názvem „Erasmus pro všechny“ (2014–2020). V tomto programu budou zahrnuty všechny evropské a mezinárodní iniciativy, které existují v oblasti školství, odborného vzdělávání, mládeže a sportu. Nový program by mohlo využít až 5 milionů lidí.

Více informací o programu Erasmus DeutschEnglishfrançais

Velvyslanci programu Erasmus English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy