Navigačný riadok

Desať najlepších debutových európskych hudobníkov za rok 2012 - 03/11/2011

Plagát s výzvou na hlasovanie o cenu publika European Border Breakers Award 2012

Poznáme desať víťazov ocenenia European Border Breakers Award za rok 2012. Verejnosť môže teraz rozhodnúť o svojom obľúbenom umelcovi či skupine.

Ocenenie European Border Breakers Award sa udeľuje európskym hudobníkom alebo skupinám (populárnej, rockovej, soulovej alebo elektronickej hudby), ktorých debutový album sa v predchádzajúcom roku zaradil medzi najpredávanejšie za hranicami ich domovskej krajiny. Výber sa uskutočňuje na základe počtu predaných albumov, hranosti v rádiách a úspechu umelca na európskych festivaloch mimo jeho domovskej krajiny.

Ocenenie EBBA 2012 získalo týchto desať hudobníkov: Elektro Guzzi (Rakúsko), Selah Sue (Belgicko), Agnes Obel (Dánsko), Ben l'Oncle Soul (Francúzsko), Boy (Nemecko), James Vincent McMorrow (Írsko), Afrojack (Holandsko), Alexandra Stan (Rumunsko), Swedish House Mafia (Švédsko) a Anna Calvi (Spojené kráľovstvo).

Medzi víťazmi majú zastúpenie dvaja souloví umelci, konkrétne z Francúzska a Belgicka. Francúz Ben l’Oncle Soul bol predtým, než publikum očaril vlastnou tvorbou, známy predovšetkým ako interpret skladieb iných autorov. Naproti tomu mladá Selah Sue z Belgicka, ktorá má iba 22 rokov, už stihla vystúpiť na mnohých európskych festivaloch a spolupracovať s niektorými veľkými hviezdami svetovej hudby.

Víťazi si prevezmú svoje ceny 11. januára 2012 v rámci slávnostného udeľovania, ktoré budú vysielať televízne a rozhlasové stanice v celej Európe.

Zlatým klincom programu bude udelenie ceny publika pre najpopulárnejšieho umelca alebo skupinu. Online English hlasovanie bude prebiehať od 1. novembra do 31. decembra a jeho účastníci budú môcť pri tejto príležitosti získať pozvánky na slávnostný ceremoniál. Minulý rok získala cenu publika nemecká rokenrolová skupina The Baseballs.

Slávnostné udeľovanie cien sa bude konať v Holandsku v rámci festivalu Eurosonic Noorderslag, ktorý vždy ponúka to najlepšie z európskeho hudobného priemyslu. Počas festivalu vystúpi približne 300 umelcov a zúčastnia sa ho tisícky profesionálov z hudobnej brandže. Svoju účasť potvrdili aj víťazi z predchádzajúceho roku – Saint Lu, Zaz a Stromae.

Súťaž o cenu EBBA je financovaná v rámci programu EÚ „Kultúra“. Tohtoročný deviaty ročník súťaže je dôkazom existencie reálneho európskeho hudobného trhu a motiváciou pre mladých umelcov, ktorí chcú svoje umenie exportovať za hranice domovskej krajiny.

Program EÚ v oblasti kultúry DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy