Navigācijas ceļš

Augstākās izglītības reformu programma - 26/09/2011

Studenti auditorijā ar tāfeli un pasniedzēju fonā © iStock/Dr. Heinz Linke

ES var palīdzēt dalībvalstīm uzlabot augstākās izglītības kvalitāti, pielāgot mācību programmas tirgus vajadzībām un piedāvāt studiju iespējas studentiem no visdažādākajiem sabiedrības slāņiem.

Eiropā ir apmēram 4000 universitāšu un citu augstskolu; dažas no tām pieder pie visprestižākajām visā pasaulē, bet citas vēl nav pielāgojušās ekonomiskajām un sociālajām pārmaiņām.

Nesen sagatavotā prognozē English teikts, ka ES līdz 2020. gadam 35 % darbavietu būs vajadzīga augstākā izglītība. Pašlaik tikai 26 % darbaspēka var lepoties ar augstskolas diplomu, un tas ir daudz mazāk nekā ASV, Japānā un Kanādā.

Tālab izstrādāta jauna stratēģija DeutschEnglishfrançais augstākās izglītības modernizēšanai, kurā norādīts, kādas reformas ES dalībvalstīm jāveic, lai augstskolas beigtu pietiekams skaits cilvēku, kuru iegūtās prasmes atbilstu inovācijas, ekonomiskās izaugsmes un jaunu darbavietu izveides vajadzībām.

Reformas arī palīdzētu jauniešiem piepildīt savas vēlmes izglītības jomā un atrast darbu, kas vislabāk atbilstu viņu sniegumam.

Mērķi ir šādi:

  • līdz 2020. gadam panākt, lai augstskolu beidzēju īpatsvars būtu 40 % (pašlaik ES vidējais rādītājs ir 34 %);
  • piedāvāt augstākās izglītības iespējas jauniešiem no visdažādākajiem sabiedrības slāņiem un samazināt “atbirumu” studiju laikā;
  • uzlabot augstskolu mācību kursu kvalitāti un tvērumu, lai tie atbilstu studentu un darba tirgus vajadzībām;
  • stimulēt augstus sasniegumus pedagoģiskajā un pētniecības darbā, nodrošinot pienācīgu atalgojumu;
  • piedāvāt studentiem vairāk iespēju iegūt papildu prasmes mācību laikā ārzemēs;
  • izglītot vairāk pētnieku, lai nākotnē, kad radīsies vajadzība, Eiropā būtu pietiekoši daudz speciālistu;
  • nostiprināt saikni starp izglītības, pētniecības un uzņēmējdarbības vidi;
  • nodrošināt, lai finansējumam būtu pienācīga atdeve.

Lai gan par izglītību atbild dalībvalstis, ES var nākt talkā programmu modernizēšanā.

Palīdzība izpaustos, piemēram, ieviešot augstskolu reitinga sistēmu visā ES un sniedzot studentiem informāciju par viņiem vispiemērotāko studiju vietu, lai kurā Eiropas valstī tā arī atrastos. Jauna kredītgarantiju sistēma palīdzēs studentiem saņemt finansējumu, ja viņi vēlēsies iegūt maģistra grādu citā ES valstī.

Komisijas priekšlikumos par nākamo ES budžetu no 2014. līdz 2020. gadam ir krietni palielināts finansējums izglītībai, mācībām un jaunatnei (par 73 % vairāk), kā arī pētniecībai (par 46 % vairāk).

Vēl par augstāko izglītību Eiropā DeutschEnglishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites