Naršymo kelias

Aukštojo mokslo reformų programa - 26/09/2011

Studentai sėdi auditorijoje priešais lentą ir dėstytoją © iStock/Dr. Heinz Linke

ES gali padėti nacionalinėms vyriausybėms gerinti aukštojo mokslo kokybę, labiau pritaikyti mokymo programas prie rinkos poreikių ir sudaryti galimybes studijuoti jaunuoliams iš įvairesnės aplinkos.

Europoje yra apie 4000 universitetų ir kitų aukštojo mokslo įstaigų, kai kurios iš jų – vienos geriausių pasaulyje. Tačiau yra tokių aukštojo mokslo įstaigų, kurios nėra prisitaikiusios prie ekonominių ir socialinių pokyčių.

Pagal neseniai parengtą prognozę English iki 2020 m. ES gali reikėti 35 % aukštąjį išsilavinimą turinčių darbuotojų. Tačiau šiuo metu jį turi tik 26 % darbuotojų, o tai daug mažiau negu JAV, Japonijoje ir Kanadoje.

Naujoje aukštojo mokslo modernizavimo strategijoje DeutschEnglishfrançais nurodoma, kokių reformų turėtų imtis ES šalių vyriausybės, kad pakankamai žmonių įgytų aukštąjį išsilavinimą ir įgūdžių, kurių reikia inovacijoms diegti, ekonomikos augimui skatinti ir darbo vietoms kurti.

Reformos taip pat padėtų jaunuoliams įgyti norimą išsilavinimą ir rasti tokį darbą, kuris atitiktų jų pasiekimus.

Reformų tikslai:

  • iki 2020 m. padidinti aukštųjų mokyklų absolventų dalį iki 40 % (dabartinis ES vidurkis – apie 34 %);
  • sudaryti sąlygas universitetuose studijuoti jaunuoliams iš daugiau visuomenės grupių ir sumažinti mokyklos nebaigusiųjų skaičių;
  • pasirūpinti, kad universitetų mokymo programos būtų kokybiškesnės ir labiau atitiktų individualių asmenų bei darbo rinkų poreikius;
  • skatinti siekti puikių rezultatų mokymo bei mokslinių tyrimų srityse ir už juos atlyginti;
  • sudaryti daugiau galimybių studentams įgyti papildomų įgūdžių studijuojant ar mokantis užsienyje;
  • rengti daugiau mokslininkų, kad Europoje būtų daugiau ateities poreikius atitinkančių specialistų;
  • stiprinti švietimo, mokslinių tyrimų ir verslo sričių ryšius;
  • užtikrinti, kad finansavimas būtų veiksmingas ir kad juo būtų pasiekti užsibrėžti tikslai.

Už švietimą atsakingos nacionalinės vyriausybės, o ES gali labai padėti remdama jų modernizavimo programas: parengti ES masto universitetų klasifikavimo ir informavimo sistemą, per kurią būtų galima sužinoti, kuriame Europos universitete būsimiems studentams studijuoti geriausia, ir naują paskolų garantijų sistemą, skirtą studijuojantiems magistrantūroje kitoje ES šalyje.

Kito – 2014–2020 m. – ES biudžeto Komisijos pasiūlymuose taip pat numatyta daug daugiau lėšų skirti švietimui, mokymui, jaunimui (73 % daugiau) ir moksliniams tyrimams (46 % daugiau).

Daugiau apie aukštąjį mokslą Europoje DeutschEnglishfrançais

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos