Navigačný riadok

Pocta európskemu dedičstvu - 15/09/2011

Logo Dní európskeho dedičstva © UE

Dni európskeho dedičstva sú kultúrnym podujatím, ktoré sa tradične koná v septembri. Počas týchto dní otvoria svoje dvere tisícky pamiatok a podujatí v 50 krajinách - jedinečná príležitosť pre Európanov navštíviť ich a osláviť spoločné kultúrne dedičstvo.

Dni európskeho dedičstva ponúkajú možnosť pozrieť si nielen známe miesta, budovy alebo múzeá, ale aj poodhaliť tajomstvá miest, ktoré sú verejnosti prístupné len pri tejto príležitosti, ako sú napr. zámky, hospodárske statky alebo továrne.

Kultúrne dedičstvo je základným prvkom našej kultúrnej rozmanitosti a spoločnej európskej histórie. Cieľom týchto dní je predovšetkým zvýšiť povedomie Európanov o tomto bohatstve.

Dni európskeho dedičstva, ktoré od roku 1999 spoločne organizujú EÚ a Rada Európy, sú čoraz populárnejšie. Každý rok pritiahnu viac ako 20 miliónov návštevníkov na viac ako 30 000 podujatí a pamiatok.

Na programe Dní európskeho dedičstva sú špeciálne tematické výlety, ukážky miestnych zručností, koncerty a divadelné vystúpenia, ako aj fotografická súťaž English o najlepšiu fotografiu na tému európskeho dedičstva. Dosť na to, aby ste sa vybrali znovu objaviť svoju štvrť, mesto alebo región!

Jednotlivé zúčastnené krajiny vyhlasujú svoje vlastné národné témy a dátumy podujatí. Na Slovensku sa tohtoročná hlavná téma venuje hodnotám kultúrneho dedičstva pre spoločnosť. Jej myšlienkou je poukázať na to, ako ochrana a udržiavanie kultúrneho dedičstva tvoria pevnú súčasť života miestnych komunít. V susednom Rakúsku môže verejnosť navštíviť pamiatky a budovy vyrobené z dreva a v Čechách pamiatky, ktoré vytvárajú osobitnú panorámu českých miest a dedín.

V rámci Dní európskeho dedičstva je naplánované aj osobitné fórum, ktoré je určené tvorcom politiky a odborníkom z oblasti kultúrneho dedičstva. Tento rok sa uskutoční v poľskom meste Wrocław v dňoch 10. - 12. októbra a jeho hlavným cieľom bude posúdiť, akú hodnotu má kultúrne dedičstvo pre európske hospodárstvo predovšetkým v čase krízy.

Dni európskeho dedičstva: podujatia podľa krajín Englishfrançais

Viac o podpore EÚ v oblasti kultúry DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy