Cesta

Hold evropskému dědictví - 15/09/2011

Logo Dnů evropského dědictví © EU

Dny evropského dědictví jsou kulturní událostí, která se koná každý rok v září. Zhruba v padesáti zemích se tisíce památek a historických míst otevírají návštěvníkům, kteří mohou objevovat a obdivovat krásu společného kulturního dědictví.

Během těchto dnů můžete navštívit místa již důvěrně známá, např. muzea a galerie, nebo se vydat do míst, která zůstavají po většinu roku pro návštěvníky uzavřena a otevírají své brány pouze v těchto dnech, ať již zde o hrady a zámky, zemědělské usedlosti nebo průmyslové objekty.

Naše kulturní dědictví je základní složkou kulturní rozmanitosti a společné evropské historie. Cílem Dnů evropského dědictví je především rozvíjet vztah lidí k tomuto bohatství.

Dny evropského dědictví získají od roku 1999, kdy Evropská unie společně s Radou Evropy uspořádala jejich první ročník, na stalé větší oblibě. Na 30 000 památek v padesáti evropských zemích každoročně přiláká více než 20 milionů návštěvníků.

Během těchto dnů se konají nejen tematické přednášky a prohlídky, ukázky řemesel, koncerty a divadelní představení, ale například i fotografická soutěž English, do které lze přihlásit fotografie dokumentující evropské dědictví. Nic vám zkrátka nebrání v odhalení vám doposud skryté tváře vašeho okolí, města nebo regionu!

Každá ze zúčastněných zemí si stanoví, ve kterých dnech akce uspořádá a jaké bude jejich jednotné téma. Česká republika si pro letošní ročník zvolila téma: "Památky - tvůrci panoramatu našich měst a městeček". Podstatou je povšimnout si, jak důležitou úlohu sehrávají siluety kostelů, radnic, věží či komínů průmyslových staveb při formování identity našich měst a obcí. V Belgii se zaměří na restaurování památek v hlavním městě. Na toto téma pořádají organizátoři řadu procházek ulicemi Bruselu.

Jako každý rok se koná i tradiční fórum Dnů evropského kulturního dědictví, na kterém se scházejí političtí představitelé a odborníci v oblasti památkové péče. Letos bude pořádáno od 10. do 12. října 2011 v Polsku a jeho hlavním tématem bude význam kulturního dědictví pro evropské hospodářství, zejména v období ekonomické krize.

Dny evropského dědictví: přehled akcí v jednotlivých zemích Englishfrançais

Více informací o činnosti EU v oblasti kultury DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy