Ścieżka nawigacji

Studia i szkolenia za granicą - to prostsze, niż myślisz! - 22/08/2011

Grupa młodych ludzi skacze w powietrzu z uniesionymi ramionami © iStock/Christopher Futcher

Wkrótce, jak co roku, tysiące młodych ludzi wyjedzie na studia lub na staż do innego kraju UE dzięki europejskim programom Erasmus i Leonardo da Vinci, które umożliwiają im mobilność.

Erasmus i Leonardo da Vinci to dwie sztandarowe inicjatywy programu "Uczenie się przez całe życie" Komisji Europejskiej.

Erasmus: studencki hit

Od chwili swojego powstania w 1987 r. program ten umożliwił wyjazd na studia lub staż za granicę na okres od trzech do dwunastu miesięcy 2,5 milionom Europejczyków. W roku akademickim 2009-2010 został pobity nowy rekord - udział w nim wzięło 213 tys. studentów.

Stypendyści programu Erasmus podkreślają, że wyjazd to nie tylko pobyt na innej uczelni, ale też doświadczenie, które pozwoliło im wykształcić w sobie prawdziwą świadomość europejską. To okazja, aby szlifować języki obce, rozwijać umiejętności dostosowywania się do nowych sytuacji oraz otworzyć się na inne kultury - a wszystkie te cechy są cenione na rynku pracy.

W programie uczestniczą 4 tys. uczelni z 33 krajów Europy. Studenci nie płacą opłaty wpisowej za studia na uniwersytecie, który ich przyjmuje, i otrzymują stypendium średnio w kwocie 254 euro miesięcznie. Po powrocie wykłady i zajęcia, na które uczęszczali za granicą, zostają w pełni uznane przez uczelnię macierzystą.

Erasmus oferuje również możliwość odbycia stażu w przedsiębiorstwie zagranicznym. W 2009 r. spośród 213 tys. studentów programu taką opcję wybrało 35,5 tys. Odbyło się także 38 tys. wymian wykładowców i innych pracowników uczelni. Natomiast dzięki programowi Erasmus Mundus DeutschEnglishfrançais od 2004 r. na studia do Europy mogło przyjechać 23 tys. studentów z innych części świata.

Leonardo da Vinci: kształcenie zawodowe

Oferta programu Leonardo jest skierowana do osób, które chciałyby kształcić się zawodowo za granicą: stażystów, praktykantów, absolwentów, instruktorów szkoleniowych i nauczycieli. W ciągu 15 lat działalności w ramach programu zostało przyznanych 71 tys. stypendiów.

Dzięki temu badacze, inżynierzy, pracownicy opieki społecznej, mechanicy i piekarze mogli wyjechać do innego kraju w Europie, aby tam rozwinąć swoje umiejętności i pogłębić wiedzę oraz podzielić się nimi z innymi.

Program daje uczestnikom szansę zdobycia dodatkowych punktów na planie zarówno zawodowym, jak i osobistym, dzięki którym zyskają przewagę na europejskim rynku pracy. W 2010 r. na takie doświadczenie zdecydowały się 92 tys. osób.

Więcej o programie Erasmus DeutschEnglishfrançais
Więcej o programie Leonardo da Vinci DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki