Ścieżka nawigacji

Festiwalowa uczta - 01/08/2011

Publiczność słuchająca występu dwóch gitarzystów na scenie © UE

Lato w Europie to sezon festiwali i okazja do skorzystania z atrakcyjnej oferty kulturalnej: od muzyki klasycznej i współczesnej, przez spektakle i wystawy fotografii, po teatr marionetek.

W sierpniu można najpierw wybrać się do Torroella de Montgrí na spotkanie z bogatą tradycją muzyczną Katalonii. W tym hiszpańskim mieście przez cały miesiąc odbywają się koncerty muzyki klasycznej Englishespañol .

Stamtąd z kolei jest stosunkowo blisko do Santander, gdzie również w sierpniu organizowany jest międzynarodowy festiwal sztuki i kultury Englishespañolfrançais, który umiejętnie łączy tradycję z awangardą podczas licznych koncertów, przedstawień i wystaw.

Następnym przystankiem dla fanów festiwali jest Wiedeń, gdzie do 14 sierpnia odbywa się największy europejski festiwal tańca współczesnego DeutschEnglish .

W tym czasie stolica Słowenii Lublana do 7 września prezentuje bogaty program kulturalny obejmujący międzynarodową muzykę Englishslovenščina , taniec, teatr uliczny i wystawy sztuki. Można tam na przykład posłuchać nocą muzyki Franza Liszta, kilka dni później zobaczyć rockową komedię muzyczną "Hair".

W Belgii natomiast do 16 października w wielu miejscowościach odbywa się festiwal muzyki klasycznej - Festival de Wallonie français .

Miłośników fotografii z pewnością zainteresuje coroczny festiwal fotografii Englishfrançais we francuskim Arles, gdzie od sierpnia do 18 września można obejrzeć tysiące zdjęć.

A jeśli ktoś ma ochotę na bardziej intelektualną przygodę, może odwiedzić festiwal filozofii italiano we włoskiej Modenie. Od 16 do 18 września zostanie tam zorganizowanych 200 wydarzeń, na których zmierzą się ze sobą intelektualiści z całego świata.

We francuskim mieście Charleville Mézières od 16 do 25 września na teatralnych scenach zagoszczą kukiełki podczas corocznej edycji Światowego Festiwalu Teatrów Marionetek français .

Stolice kultury

Na trasie miast z bogatym kalendarzem imprez nie może zabraknąć Tallina (w Estonii) i Turku (w Finlandii) - dwóch tegorocznych Europejskich Stolic Kultury DeutschEnglishfrançais .

Tallin przedstawia swoje średniowieczne dziedzictwo i odwieczne związki z morzem, a Turku koncentruje się na znaczeniu kultury dla dobrego samopoczucia i ochrony środowiska naturalnego.

Wspieranie kultury

To zaledwie kilka spośród licznych festiwali i wydarzeń kulturalnych organizowanych w całej Europie. Wiele z nich jest dofinansowywanych z programów kulturalnych i multimedialnych UE, które mają promować dialog międzykulturowy oraz wspierać mobilność artystów i obieg dzieł sztuki w Europie.

Więcej informacji o wydarzeniach na stronie Europejskiego Stowarzyszenia Festiwali Englishfrançais
Więcej na temat unijnych programów wspierających kulturę i dziedzictwo DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki