Cesta

Ochrana evropského kulturního dědictví - 10/06/2011

Byla udělena cena Evropské unie za vynikající výsledky v oblasti památkové péče a ochrany a výzkumu historického dědictví

Vrátit hlavnímu nádraží jeho zašlou architektonickou slávu... vychovat další generace dobrých kurátorů památkové péče... zachránit opuštěný klášter... i to se tentokrát podařilo dobrovolníkům a profesionálním památkařům v jejich úsilí o to, aby evropské historické dědictví zůstalo i nadále živé.

Obytné i jiné historické budovy, opevnění, artefakty jsou součástí našeho kulturního dědictví, které je třeba restaurovat, udržovat a chránit.

EU tuto záslužnou práci odměňuje oceněním pro oblast kulturního dědictví, známým pod názvem ceny Europa Nostra Englishfrançais . Tento rok bylo uděleno 27 ocenění a šest projektů získá cenu "vynikající úspěch v oblasti památkové péče" a 10 000 eur.

Ceny jsou podporovány z programu EU "Kultura". Na projekty památkové péče tento program od roku 2007 přispěl 26 miliony eur. Tyto peníze představují investici do evropského kulturního a tvůrčího odvětví, v nichž je zaměstnáno okolo 8,5 milionů lidí a která vytvářejí 4,5 % hrubého domácího produktu EU.

V roce 2011 byli oceněni Englishfrançais např.:

  • Weald & Downland open air museum v anglickém Chichesteru. Jde o skanzen a centrum památkové péče školící studenty, profesionály a dobrovolníky v různých dovednostech, např. hrázdění nebo opravě historických cihlových budov.
  • hlavní nádraží v Antverpách (Belgie). Monumentální nádraží z 19. století ("nádraží-katedrála") bylo citlivě restaurováno a transformováno v několikaúrovňovou moderní funkční budovu, tvořící organickou součást vlámské metropole.
  • historik Tomáš Durdík, který více než čtvrtstoletí zkoumá, udržuje a chrání hrady a opevnění v České republice a okolí
  • studie o architektuře nárazníkového pásma OSN v kyperské Nikósii, jako příklad památkářského projektu, který se týká citlivé oblasti a na němž se podíleli vědci a pracovníci z obou kyperských komunit
  • Sdružení pro klášter Bredelar, Marsberg v německém Vestfálsku. Jde o skupinu nadšenců, kteří zachránili opuštěných klášter přeměnou jeho trosek ve společenské a kulturní centrum.

Další informace o podpoře kultury a péče o historické dědictví DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy