Navigačný riadok

Ocenenie pre nové architektonické diela v Európe - 18/04/2011

Berlínske Nové múzeum získalo cenu za súčasnú architektúru (cenu Miesa van der Rohe 2011).

Predseda poroty označil rekonštrukciu budovy z 19. storočia v nemeckom hlavnom meste, ktorú uskutočnil architekt Sir David Chipperfield, za "mimoriadny počin". Britský architekt so svojim tímom v rámci renovácie skombinoval nové a existujúce prvky, aby tak navrátil múzeu jeho zašlú slávu z predvojnového obdobia. Na slávnostnom odovzdávaní cien v Barcelone, ktoré sa uskutoční 20. júna, si spolu s ocenením prevezme aj finančnú odmenu vo výške 60 000 EUR.

Cenu EÚ za súčasnú architektúru, ktorá je známa pod názvom cena Miesa van der Rohe, sa udeľuje od roku 1987. Jej cieľom je oceniť výnimočnosť a podporiť začínajúcich architektov. Do súťaže je možné prihlásiť všetky stavby (od súkromného domu po rozsiahle projekty infraštruktúry), od dokončenia ktorých ešte neuplynuli 2 roky a ktoré obohacujú mestský život.

Nové múzeum English bolo jedným z 343 predložených diel z 33 európskych krajín. Ďalšími finalistami boli divadlo pre deti a mládež Bronks (Brusel, Belgicko), Múzeum umenia XXI. storočia (Rím, Taliansko), koncertná sieň Dánskeho rozhlasu (Kodaň, Dánsko), Múzeum Akropola (Atény, Grécko) a rehabilitačné centrum Groot Klimmendaal (Arnhem, Holandsko).

Osobitné ocenenie pre začínajúceho architekta získal španielsky projekt bývania Casa Collage English v Girone. Odmenu vo výške 20 000 EUR si za svoje dielo odnesú spoluautori Ramon Rosch a Bet Capdeferro.

Medzi posledné ocenené stavby z roku 2009 patrí budova Nórskej národnej opery a baletu (hlavná cena) a unikátny projekt školského gymnázia v chorvátskej Koprivnici (osobitné ocenenie pre začínajúceho architekta).

Architektúra významným spôsobom prispieva k rozvoju kultúrnych a tvorivých odvetví, ktoré poskytujú približne 8,5 milióna pracovných miest v EÚ a tvoria 4,5 % európskeho HDP. Program EÚ pod názvom Kultúra podporuje partnerské projekty v oblasti architektúry a kultúrneho dedičstva. Jeho celkový rozpočet na obdobie 2007 - 2013 predstavuje 400 mil. EUR.

Viac o cene EÚ za súčasnú architektúru DeutschEnglishfrançais

Program EÚ Kultúra DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy