Ścieżka nawigacji

Wybitne europejskie projekty architektoniczne - 18/04/2011

W 2011 r. nagrodą im. Mies van der Rohe uhonorowane zostało Neues Museum w Berlinie

Przebudowa mieszczącego się w Berlinie dziewiętnastowiecznego gmachu - projekt autorstwa brytyjskiego architekta Sir Davida Chipperfielda - określona została przez przewodniczącego jury mianem "wybitnego osiągnięcia". Zamysłem architekta i jego współpracowników było przywrócenie dawnej świetności zniszczonemu w czasie wojny budynkowi poprzez połączenie elementów istniejących z nowymi. Nagroda - w wysokości 60 tys. euro - zostanie wręczona zwycięzcy w Barcelonie 20 czerwca.

Przyznawana co dwa lata europejska nagroda w dziedzinie architektury nowoczesnej - zwana również nagrodą im. Mies van der Rohe - została ustanowiona w 1987 r. Jej podstawowym zadaniem jest wyróżnienie wyjątkowych projektów i wspieranie młodych talentów. Do konkursu nominowane są budynki, które zrealizowane zostały w ciągu ostatnich dwóch lat i które podnoszą jakość życia w mieście. Mogą to być budynki mieszkalne, ale również zakrojone na szeroką skalę projekty infrastrukturalne.

W tym roku architekci z 33 krajów Europy zgłosili do konkursu 343 projekty, spośród których najlepszym okazał się projekt Neues museum English . Wyróżnienie otrzymało również pięć innych budynków: Teatr Młodzieżowy Bronks (Bruksela), Muzeum Sztuki XXI wieku (Rzym), Sala Koncertowa Duńskiego Radia (Kopenhaga), Muzeum Akropolu (Ateny) oraz centrum rehabilitacyjne Groot Klimmendaal w Holandii.

Za projekt osiedla mieszkaniowego Casa Collage English w Geronie specjalne Wyróżnienie dla Młodych Architektów (w wysokości 20 tys. euro) otrzymało dwóch hiszpańskich twórców - Ramon Bosch i Bet Capdeferro.

Wśród zwycięzców poprzednich edycji konkursu znalazły się między innymi: londyńskie lotnisko Stansted (1990 r.) oraz Norweska Opera Narodowa w Oslo (2009 r.).

Architektura ma ogromne znaczenie dla europejskiego sektora kultury i sztuki, który daje zatrudnienie ok. 8,5 mln osób i wytwarza 4,5 proc. unijnego PKB. W ramach realizowanego przez UE programu Kultura, którego całkowity budżet na okres 2007-2013 wynosi 400 mln euro, wsparcie uzyskują projekty łączące architekturę z ochroną dziedzictwa kulturowego.

Więcej informacji na temat nagrody UE w dziedzinie architektury DeutschEnglishfrançais

Unijny program Kultura DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki