Navigatsioonitee

Euroopa uue arhitektuuri tunnustamine - 18/04/2011

Neues Museum Berliinis saab Euroopa Liidu 2011. aasta kaasaegse arhitektuuri teemalise Mies van der Rohe auhinna.

Žürii esimees nimetas Saksamaa pealinna ühe prominentse 19. sajandi ehitise uuendust Sir David Chipperfieldi poolt "erakordseks saavutuseks". Briti arhitekt ning tema meeskond ühendasid uued ning olemasolevad elemendid, et taastada sõjas kannatada saanud ehitis selle kunagises hiilguses. Kõnealuse töö eest autasustatakse teda 20. juunil Barcelonas 60 000 euro suuruse preemiaga.

Iga kahe aasta järel väljaantava kaasaegse arhitektuuri auhinna (tuntud ka Mies van der Rohe auhinna nime all) traditsioon sai alguse 1987. aastal, et tunnustada arhitektuuri tipptaset ning julgustada lootustandvaid talente arhitektuuris. Auhinnale võib kandideerida mis tahes ehitis (milleks võib olla nii eramu kui ka suuremahuline infrastruktuuriprojekt), mis on vähem kui kaks aastat vana ning mis annab oma panuse linnaellu.

Neues Museum English kandideeris auhinnale 33-st riigist asjaomase valdkonna professionaalide poolt esitatud 343 esitatud projekti hulgas. Ülejäänud viis finalisti olid: Bronks Youth Theatre (Brüssel), XXI sajandi kunsti muuseum (Rooma); Concert House Danish Radio (Kopenhaagen); Akropolise muuseum (Ateena) ja rehabilitatsioonikeskus Groot Klimmendaal (Madalmaad).

Lootustandva arhitekti eriauhind anti välja Collage-hoone English eest Gironas Hispaanias. Arhitektid Ramon Bosch ja Bet Capdeferro saavad oma loomingu eest preemiaks 20 000 eurot.

Varasemate aastate võitjate hulka kuuluvad näiteks Stanstedi lennujaam (1990) Ühendkuningriigis ning Norra rahvuslik ooperi- ja balletihoone (2009).

Arhitektuur annab märkimisväärse panuse kultuuri- ja kunstivaldkonda, pakkudes ELis tööd ligikaudu 8,5 miljonile inimesele ning moodustades 4,5% Euroopa SKPst. ELi kultuuriprogrammist, mille kogueelarve on 400 miljonit eurot (2007-13), toetatakse arhitektuuri ja kultuuripärandiga seotud koostööprojekte.

Lugege täiendavalt ELi arhitektuuriauhinna kohta DeutschEnglishfrançais

ELi kultuuriprogramm DeutschEnglishfrançais

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad