Cesta

Evropská cena za současnou architekturu - 18/04/2011

Cenu Miese van der Roheho za současnou architekturu získalo letos berlínské Neues Museum.

Rekonstrukci významné berlínské budovy z 19. století, kterou provedl Sir David Chipperfield, ohodnotil předseda poroty jako "mimořádný výkon". Britskému architektovi a jeho týmu se podařilo propojit nové a stávající prvky tak, že tomuto válkou poškozenému místu navrátili jeho bývalou krásu. Během slavnostního předávání cen, které proběhne 20. června v Barceloně, obdrží Chipperfield 60 000 eur.

Evropská cena za současnou architekturu (Cena Miese van der Roheho), která je udělována jednou za dva roky za mistrovská díla současné architektury a která podporuje mladé talentované architekty, byla poprvé předána v roce 1987. Nominována může být jakákoli budova (od rodinného domu až po velké projekty infrastruktury), jež nesmí být starší než dva roky a musí být přínosem pro život ve městě.

Neues Museum English bylo jedním z 343 děl ze 33 evropských zemí, která na cenu navrhli odborníci na architekturu. Mezi dalšími pěti finalisty byly: bruselské divadlo mládeže Bronks, Muzeum umění XXI. století v Římě, Koncertní síň Dánského rozhlasu v Kodani, aténské Muzeum Akropolis a rehabilitační středisko Groot Klimmendaal v Nizozemsku.

"Zvláštní uznání pro začínajícího architekta" získal projekt bydlení ve španělské Gironě - Casa Collage English . Architekti Ramon Bosch a Bet Capdeferrová získají za své dílo 20 000 eur.

Mezi předchozí vítěze patří například letiště v britském Stanstedu, které získalo cenu v roce 1990, či budova Norské národní opery a baletu, jež byla oceněna v roce 2009.

Architektura je velmi důležitá pro kulturu a kreativní odvětví, jež v EU zaměstnávají 8,5 milionu lidí a tvoří 4,5 % hrubého domácího produktu Unie. Projekty spolupráce v oblasti architektury a kulturního dědictví podporuje Evropský program Kultura, jehož celkový rozpočet na období 2007-2013 činí 400 milionů eur.

Další informace o Evropské ceně za architekturu DeutschEnglishfrançais

Evropský program Kultura DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy