Cesta

To nejlepší z evropské kulturní scény - 18/02/2011

Hudebníci při přednesu klasické hudby © EU

Na konferenci o kulturních a uměleckých projektech, která proběhla v Bruselu, byly představeny příklady akcí financovaných Unií, jež pomáhají přibližovat umění širšímu publiku.

"Nežli Evropa bude moci vytvořit jednotný hospodářský celek, musí vybudovat kulturní společenství...".

Po 50 letech od chvíle, kdy jeden z otců evropské myšlenky Robert Schuman pronesl tato slova, se Evropská komise pokouší jeho vizi převést do reality. Na letošním ročníku konference "Culture in Motion" English (Kultura v pohybu) diskutovalo na 600 účastníků z celé Evropy o současných a budoucích možnostech financování kulturních projektů ze strany EU.

Na období 2007-2013 vyčlenila EU na stovky kulturních akcí a na podporu tisíců umělců okolo 400 milionů eur. Kromě jiného pomáhá jejich díla propagovat a v členských zemích představuje různé druhy umění ze všech koutů evropského kontinentu.

Na konferenci byly kromě jiného představeny tyto projekty:

Imagine 2020 - Umění a změna klimatu - poskytuje finanční podporu umělcům, kteří ve svých dílech ztvárňují téma klimatické změny. Organizováno uměleckými sdruženími z Německa, Francie, Spojeného království, Nizozemska, Portugalska, Lotyšska, Slovinska a Chorvatska.

Festival d'art lyrique d'Aix-en-Provence - festival opery a dalších hudebních žánrů, který získal grant na několik nových skladeb a vystoupení.

European media art network - Evropská síť pro nové mediální umění organizovaná institucemi z Německa, Spojeného království, Nizozemska a Bulharska. Podporovala například experimentální filmy a elektronickou zvukovou produkci 16 mladých umělců. Jejich nedávné představení přilákalo na 11 tisíc diváků.

Diversidad urban forum - Hudba bez hranic - projekt sdružující organizace z Belgie, Itálie, Nizozemska, Rakouska, Španělska a Francie zaměřený na tzv. urban art. Čtyřdenní festival hip-hopu konaný v jeho rámci v roce 2009 přilákal 60 000 diváků. Díky projektu vzniklo také společné album a nyní se pracuje na digitální platformě pro hudební produkci, turné umělců žánru urban art a na výstavě graffiti.

Kromě toho EU také každoročně financuje překlad stovek knih evropských autorů do jiných jazyků. Z grantů se také financují festivaly a udělování cen za soudobou architekturu DeutschEnglishfrançais , přínos na poli kulturního dědictví DeutschEnglishfrançais , za literaturu DeutschEnglishfrançais , populární hudbu DeutschEnglishfrançais a program Evropská hlavní města kultury DeutschEnglishfrançais .

Kultura a kreativní odvětví se na celkovém HDP Unie podílí asi 3 %.

Kulturní program EU na období 2007-2013 DeutschEnglishfrançais

Projekty představené na konferenci English

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy