Navigačný riadok

Filmový pás vo farbách Európskej únie © UE

Od 10. do 20. februára sa na filmovom festivale v Berlíne predstaví 22 filmov, ktoré boli natočené s finančnou spoluúčasťou EÚ. Európska komisia pri tejto príležitosti predstaví svoj nový program MEDIA Mundus.

Čo majú spoločné filmy La Môme (Edith Piaf), Slumdog Millionaire (Milionár z chatrče) a Die Fälscher (Diablova dielňa)? Ide o tri veľmi úspešné európske filmy ocenené Oskarom, ktoré vznikli za finančnej pomoci EÚ.

EÚ poskytuje európskej kinematografii významnú pomoc: 755 miliónov EUR na obdobie 2007 - 2013 prostredníctvom programu MEDIA Englishfrançais . Nový program EÚ, MEDIA Mundus DeutschEnglishfrançais , by mal posunúť hranice tejto pomoci aj na iné krajiny sveta a podporiť audiovizuálnu spoluprácu na medzinárodnej úrovni.

Program MEDIA Mundus disponuje rozpočtom 15 miliónov EUR na nasledujúce tri roky. Tieto prostriedky sú určené na otvorenie medzinárodných trhov pre európsku kinematografiu, zlepšenie distribúcie a šírenia európskych diel na celom svete a zahraničných filmov v Európe. Jeho cieľom je rozšíriť ponuku pre divákov, podporovať kultúrnu rozmanitosť a konkurencieschopnosť európskeho audiovizuálneho priemyslu.

Nový európsky program by mal zároveň pomôcť odborníkom z oblasti filmu v EÚ a na celom svete využiť príležitosti, ktoré ponúkajú technologické inovácie, ako je napr. digitálna filmová projekcia, video na požiadanie či televízia cez internet, ktoré stimulujú dopyt po audiovizuálnom obsahu.

Rozpočet programu MEDIA Mundus ponúka financovanie projektov, ktoré podporujú rozvoj medzinárodných sietí odborníkov v oblasti kinematografie. Prvých 34 vybraných projektov predstavila komisárka pre vzdelávanie a kultúru na tohtoročnom Berlinale English .

Patrí medzi ne napríklad projekt PUENTES, v rámci ktorého sa organizujú semináre medzi európskymi a juhoamerickými producentmi, a projekt TAP, ktorý sa zameriava na odborné školenia pre európskych, kanadských a amerických producentov nezávislých filmov.

Každý z 34 vybraných projektov získal finančnú podporu 14 000 až 1 000 000 EUR. Nová výzva na predkladanie návrhov bude uverejnená v druhej polovici roku 2011.

Viac o programoch MEDIA Englishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy