Ścieżka nawigacji

Cisza na planie! - 11/02/2011

Taśma filmowa w kolorach UE © UE

Od 10 do 20 lutego w ramach berlińskiego festiwalu filmowego można będzie obejrzeć dwadzieścia dwa filmy współfinansowane przez Unię Europejską. To doskonała okazja do zaprezentowania nowego programu Komisji: MEDIA Mundus.

Co łączy filmy "Niczego nie żałuję - Edith Piaf", "Slumdog. Milioner z ulicy" i "Fałszerze"? Po pierwsze to, że te trzy europejskie filmy odniosły ogromny sukces, po drugie zdobyły Oskary, a po trzecie... powstały dzięki funduszom UE.

Unia aktywnie wspiera europejski przemysł filmowy - w okresie 2007−2013 w ramach programu MEDIA Englishfrançais przeznaczyła na ten cel 755 mln euro. Teraz, dzięki nowemu programowi MEDIA Mundus DeutschEnglishfrançais , zamierza rozszerzyć zakres tej działalności o wspieranie współpracy międzynarodowej w sektorze audiowizualnym.

Program, którego budżet wynosi 15 mln euro na trzy lata, ma na celu otwarcie rynków międzynarodowych na filmy europejskie oraz poprawę dystrybucji i promocji europejskich produkcji na świecie, a zagranicznych filmów w Europie. Chodzi o to, aby dać widzom większy wybór, wspierać różnorodność kulturową i zwiększać konkurencyjność europejskiego przemysłu audiowizualnego.

Nowy unijny program ma też pomóc twórcom kina z UE i spoza jej granic w wykorzystywaniu możliwości, jakie oferują innowacje techniczne, takie jak kino cyfrowe, wideo na życzenie bądź telewizja internetowa, które zwiększają popyt na treści audiowizualne.

Z programu MEDIA Mundus finansowane będą projekty sprzyjające budowaniu międzynarodowych sieci współpracy dla osób związanych zawodowo z kinem. Pierwsze 34 projekty zostały zaprezentowane na Berlinale English przez unijną komisarz do spraw edukacji i kultury.

Znalazł się wśród nich projekt PUENTES, w ramach którego organizowane są spotkania producentów z Europy i Ameryki Południowej. Inny zaprezentowany projekt to TAP oferujący szkolenia dla producentów filmów niezależnych z Europy, Kanady i USA.

Każdy z wybranych projektów otrzymał dofinansowanie w wysokości od 14 tys. do 1 miliona euro. Nowe zaproszenie do składania wniosków zostanie opublikowane w drugiej połowie 2011 r.

Więcej informacji o programach MEDIA Englishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki