Cesta

Klapka! MEDIA Mundus poprvé! - 11/02/2011

Filmová cívka v barvách EU © EU

Od 10. do 20. února bude na filmovém festivalu v Berlíně promítáno 22 filmů, na kterých se finančně podílela Evropská unie. Komise při této příležitosti představí svůj nový program MEDIA Mundus.

Co mají společného filmy "Edith Piaf", "Milionář z chatrče" a "Ďáblova dílna"? Především velký úspěch, ověnčený Oskarem. Ale také to, že byly financovány z prostředků Evropské unie.

Evropská kinematografie se může těšit štědré podpoře ze strany EU: z programu MEDIA Englishfrançais získá v letech 2007-2013 finanční prostředky ve výši 755 milionů eur. EU se nyní rozhodla rozšířit svou podporu i za hranice Evropy. Zahajuje proto nový program MEDIA Mundus DeutschEnglishfrançais rozvíjející spolupráci v audiovizuální oblasti v mezinárodním měřítku.

S rozpočtem 15 milionů eur na období tří let chce MEDIA Mundus usnadnit evropským filmům vstup na mezinárodní trhy, zlepšit jejich distribuci a zvýšit jejich známost ve světě. Rovněž chce podpořit projekce zahraničních filmů v Evropě. Cílem je nabídnout divákům širší škálu filmové tvorby, propagovat kulturní rozmanitost a zvýšit konkurenceschopnost evropského audiovizuálního průmyslu.

Nový evropský program má rovněž pomoci filmařům v EU a ve světě, aby využívali příležitostí, které jim nabízí technický pokrok, např. digitální kina, videoprogramy na přání nebo televize přes internet, a které zvyšují poptávku po audivizuální produkci.

MEDIA Mundus bude financovat projekty, díky kterým se vytvářejí mezinárodní sítě sdružující filmaře. První vybrané projekty (celkem 34) představila na letošním Berlinale English evropská komisařka pro vzdělávání a kulturu.

Patří mezi ně např. projekt PUENTES, v jehož rámci jsou pořádány pracovní setkání evropských a jihoamerických producentů. Nebo projekt TAP, zaměřený na školení pro producenty nezávislých filmů z Evropy, Kanady a Spojených států.

Každý z vybraných projektů získal finanční podporu od 14 000 do 1 milionu eur. Nová výzva k předkládání projektů do tohoto programu bude vyhlášena v druhé polovině roku 2011.

Další informace o programu MEDIA Englishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy