Ścieżka nawigacji

Zespoły, które zyskały rozgłos za granicą - 21/01/2011

Laureaci edycji 2011 pozują do zdjęcia razem z Joolsem Hollandem i Katie Meluą © UE

Niektóre spośród najbardziej obiecujących grup muzycznych w Europie zostały nagrodzone za swoje sukcesy na rozdaniu nagród European Border Breaker.

Przyznanie nagród European Border Breaker English ma być okazją do ukazania różnorodności europejskiej sceny muzycznej i uhonorowania zespołów i solistów, którym udało się zdobyć rzesze fanów poza granicami swojego kraju ojczystego.

Zwycięzcy są wybierani na podstawie danych ze sprzedaży i częstotliwości publicznego odtwarzania ich utworów w kraju i za granicą, siły oddziaływania ich występów na żywo oraz popularności, jaką się cieszą ich koncerty podczas festiwali muzycznych organizowanych w całej Europie. W tym roku nagrody wręczono artystom pop, rock i dance z Niemiec, Danii, Francji, Norwegii, Rumunii, Austrii, Wielkiej Brytanii, Szwecji, Holandii i Belgii.

Zdobywcą specjalnej nagrody publiczności, przyznawanej w oparciu o przeprowadzony wśród fanów w całej Europie plebiscyt, została w tym roku grupa z Niemiec - The Baseballs, która nagrała swoją wersję w stylu retro przeboju zespołu Snow Patrol "Chasing Cars".

Uroczystość wręczenia nagród, która odbyła się 12 stycznia, dała jednocześnie początek największej imprezie na żywo w tym roku - festiwalowi Eurosonic Noorderslag w Holandii, który poprowadził popularny muzyk i prezenter telewizyjny Jools Holland.

Wielu spośród laureatów wystąpiło potem na festiwalu na żywo przed publicznością. Dołączyła też do nich Katie Melua - laureatka jednej z poprzednich edycji konkursu, która teraz jest już powszechnie znaną piosenkarką. Również wielu innych zdobywców nagród European Border Breaker odniosło potem prawdziwy sukces - należą do nich choćby the Fratellis, Damien Rice czy The Thrills.

UE współfinansuje nagrody European Border Breaker w ramach swojego programu Kultura DeutschEnglishfrançais .

Więcej na temat European Border Breakers DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki