Navigačný riadok

Tallinn a Turku - európske hlavné mestá kultúry v roku 2011 - 11/01/2011

Dve historické prístavné mestá predstavia svetu svoje kultúrne dedičstvo.

Estónsky Tallinn a fínske Turku preberajú štafetu Európskeho hlavného mesta kultúry od Essenu (Nemecko), Pécsu (Maďarsko) a Istanbulu (Turecko). Obe mestá pripravili na tento rok bohatý kultúrny program, ktorý by mal prilákať milióny návštevníkov.

Projekt hlavného mesta kultúry, ktorý tento rok oslávi svoje 26. výročie, je jednou z najdôležitejších iniciatív EÚ v oblasti propagácie európskeho dedičstva. Mestá sa o tento titul uchádzajú prostredníctvom ročných plánov kultúrnych akcií, ktoré poukazujú na ich európsku identitu a priamo zahŕňajú ich obyvateľov. Plány musia obsahovať aj veľké verejné investičné projekty. Každé víťazné mesto získa z fondov EÚ príspevok vo výške 1,5 milióna EUR.

Cieľom tallinnského projektu je vytvoriť kreatívnejšie a kultúrnejšie mesto s dôrazom na stredoveké dedičstvo a námornú minulosť. Stavebné projekty (napr. prestavba kultúrnych centier) sa začnú v priebehu tohto roka. Medzi hlavné akcie patria tallinnské námorné dni, ktoré sú najväčším bezplatným podujatím pre rodiny v Estónsku, a veľký rockový festival na oslavu estónskej nezávislosti.

Turku sa vo svojom programe sústredí na úlohu, ktorú môže kultúra zohrávať pri zlepšovaní života v meste a ochrane životného prostredia. Mesto, ktoré sa nachádza na juhozápadnom pobreží Fínska, realizuje kultúrne projekty zamerané napríklad na zlepšenie celkovej atmosféry v školách a domovoch dôchodcov. Ďalšie programy sa sústredia na námorný charakter mesta a otázky týkajúce sa racionality, individuality a rôznych identít.

Turku a Tallinn spoja svoje sily v niekoľkých projektoch, ktoré poukazujú na ich zemepisnú blízkosť a etnickú spriaznenosť. Ich cieľom je upozorniť aj na problémy spojené so znečistením Baltického mora.

Tallinn začal rok kultúrnych podujatí bohatým otváracím programom, v ktorom nechýbal večerný koncert a ohňostroj. Turku odštartuje 15. januára trojdňový maratón podujatí, počas ktorého diváci uvidia okrem iného veľkú show na rieke Aura.

Viac o Európskych hlavných mestách kultúry DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy