Navigācijas ceļš

Tallina un Turku — 2011. gada Eiropas kultūras galvaspilsētas - 11/01/2011

Divās vēsturiskajās ostas pilsētās sākas pasākumi, kuros godā cels abu kultūras mantojumu, ar ko varēs iepazīties visa pasaule.

Pārņemot stafeti no Esenes (Vācija), Pēčas (Ungārija) un Stambulas (Turcija), Igaunijas galvaspilsēta Tallina un Somijas pilsēta Turku top par Eiropas kultūras galvaspilsētām, plānojot spraigu kultūras notikumu kalendāru visam gadam, kas pievilinās miljoniem apmeklētāju.

Nu jau divdesmit sesto gadu Eiropai ir sava kultūras galvaspilsēta, un tā ir kļuvusi par vienu no ES svarīgākajām kultūras iniciatīvām. Par šo godu sacenšas vairākas pilsētas, iesniedzot gada kultūras notikumu kalendāru, kurā atspoguļojas to identitāte Eiropas griezumā un paredzēts pasākumos iesaistīt iedzīvotājus. Arī valstij jāplāno vērienīgi ieguldījumi. Uzvarētājas pilsētas katra saņem pusotru miljonu eiro no ES kases.

Tallina iecerējusi rādīt radošas un kultūrai pievērstas pilsētas tēlu, uzsvarus liekot uz viduslaiku mantojumu un ostas pilsētas pagātni. Šā gada laikā sāksies arī būvdarbi, piemēram, kultūras centru rekonstrukcija. Notiks tādi pasākumi kā Tallinas jūras svētki (lielākais bezmaksas ģimenes pasākums Igaunijā) un grandiozs rokkoncerts (ar ieeju par velti) par godu Igaunijas neatkarībai.

Turku pilsētas programma savukārt pievērsta kultūrai kā labsajūtas un sakārtotas vides veicinātājai. Šajā pilsētā, kas atrodas Somijas dienvidrietumu piekrastē, norisināsies tādi projekti kā ar kultūru saistītu programmu veidošana, lai uzlabotu gaisotni skolā un veco ļaužu namos. Paredzēts izcelt arī pilsētas jūrniecības tradīcijas un pētīt jautājumus, kas saistīti ar apziņu, patību un dažādiem identitātes aspektiem.

Abas pilsētas šā gada gaitā kopīgi organizēs vairākus projektus, kas apliecinās to ģeogrāfisko kopību un tuvās etniskās saknes. Kopīgajos projektos uzmanība tiks pievērsta piesārņojumam Baltijas jūras telpā.

Mūsu ziemeļu kaimiņi jau ir atklājuši kultūras svētku gadu krāšņā ceremonijā ar koncertu, ko papildināja salūts. Savukārt Turku 15. janvārī sāksies trīs kultūras notikumiem un pasākumiem bagātas dienas, kurās notiks arī brīvdabas šovs Auras upes krastā.

Vēl par Eiropas kultūras galvaspilsētām DeutschEnglishfrançais

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites