Cesta

Tallinn a Turku se pro letošek stávají evropskými hlavními městy kultury - 11/01/2011

V těchto dvou historických přístavních městech již začaly oslavy, které mají vyzdvihnout jejich kulturní dědictví.

Hlavní město Estonska Tallinn a finský přístav Turku převzaly štafetu po německém Essenu, maďarském Pécsi (Pětikostelí) a tureckém Istanbulu. Obě města připravila na celý rok nabitý kulturní program, který by měl přitáhnout miliony návštěvníků.

"Evropské hlavní město kultury" se stalo jednou z nejdůležitějších kulturních iniciativ EU. Letos bylo vyhlášeno již po šestadvacáté. O tento titul soutěží města tak, že na celý rok naplánují kulturní akce, které vyzdvihnou jejich evropskou identitu a přímo zapojí i samotné občany. V plánech se musí počítat i s realizací investic ve velkém měřítku. Každé vítězné město obdrží z evropských fondů 1,5 milionu eur.

Tallinn se chce představit jako kreativní a kulturní město, které klade důraz na své středověké dědictví a námořní minulost. Během roku bude zahájeno několik stavebních projektů, jako je např. obnova kulturních středisek. Mezi největší akce budou patřit "Tallinnské námořní dny", které budou zaměřeny na rodiny s dětmi a kde bude vstup zdarma, a obrovský bezplatný rockový koncert na oslavu estonské nezávislosti.

Program v Turku na jihozápadním pobřeží Finska se zaměří na důležitost kultury pro blahobyt občanů a dobrý stav životního prostředí. Město například plánuje kulturní programy pro školy a domovy důchodců. Další projekty se zaměřují na přímořský charakter města a zkoumají otázky spojené s pamětí, osobním cítěním a různými identitami.

Tallinn a Turku plánují během roku i řadu společných projektů, které by měly zdůraznit jejich zeměpisnou blízkost a etnickou příbuznost. Obě města chtějí také upozornit na znečištění Baltského moře.

Tallinn zahájil letošní rok plný kulturních akcí slavnostním večerním koncertem a ohňostrojem. Turku připravuje na 15. ledna třídenní slavnostní zahájení, jehož součástí bude i velkolepá show na řece Auře.

Další informace o Evropských hlavních městech kultury DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy