Ścieżka nawigacji

Rusza program "Mobilna młodzież" - 15/09/2010

Logo inicjatywy "Mobilna młodzież" © EU

Celem tej unijnej inicjatywy jest odświeżenie systemów edukacji, promowanie mobilności uczniów i studentów oraz walka z bezrobociem wśród młodzieży.

Inicjatywa ma zwiększyć mobilność młodzieży w celach edukacyjnych i szkoleniowych oraz zagwarantować, że młodzi ludzie będą mogli zdobyć wiedzę, umiejętności i doświadczenie potrzebne do znalezienia pierwszej pracy.

"Mobilna młodzież" jest jednym z siedmiu sztandarowych projektów strategii Europa 2020 DeutschEnglishfrançais, która ma na celu wspieranie wzrostu gospodarczego i tworzenia miejsc pracy oraz osiągnięcie wskaźnika zatrudnienia na poziomie 75 proc. do 2020 r.

"Chcemy zmniejszyć liczbę osób przedwcześnie przerywających naukę i zwiększyć odsetek młodych ludzi, którzy kończą studia wyższe, tak aby mogli w pełni wykorzystać swój potencjał", powiedziała komisarz ds. edukacji Androulla Vassiliou.

Odpowiednie wykształcenie poprawi perspektywy zawodowe osób wkraczających na rynek pracy. Obecnie pięć milionów młodych Europejczyków poszukuje zatrudnienia.

Program "Mobilna młodzież" zawiera 28 punktów, które dotyczą m.in. promowania pozaformalnego uczenia się, rozwoju umiejętności w zakresie przedsiębiorczości oraz możliwości kształcenia się za granicą. Ma on przyczynić się do podniesienia atrakcyjności nauki w Europie dzięki popularyzacji licznych uniwersytetów o światowej renomie.

Młodzi przedsiębiorcy będą mogli liczyć na pomoc w założeniu własnej firmy dzięki instrumentowi mikrofinansowemu.

W ramach strategii UE zachęca państwa członkowskie do wprowadzenia "programu gwarancji dla młodzieży". Dzięki temu młodzi ludzie mieliby, w ciągu sześciu miesięcy po ukończeniu nauki, zapewnioną ofertę pracy, dalszego szkolenia lub praktyki zawodowej.

Na stronach inicjatywy "Mobilna młodzież" będą dostępne informacje o możliwościach nauki i pracy w innym kraju, a także o nowym europejskim paszporcie umiejętności ważnym w całej UE. W piątek 17 września o godz. 15 (czasu lokalnego w Brukseli) odbędzie się debata on-line z udziałem komisarz Androulli Vassiliou poświęcona programowi "Mobilna młodzież". Pytania do komisarz można przesłać wcześniej w dowolnym języku UE na adres EAC-YOM@ec.europa.eu.

DG ds. Edukacji i Kultury DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki