Navigačný riadok

Putovanie za európskymi festivalmi - 30/07/2010

Baletní tanečníci na scéne © EÚ

Leto je v plnom prúde a s ním aj festivalová sezóna. Vo všetkých kútoch Európy sa organizuje množstvo kultúrnych akcií, ktoré ponúkajú príležitosť objaviť výnimočných umelcov a pozoruhodné miesta.

Keby existovala kultúrna alternatíva slávnych pretekov Tour de France, mohli by ju odštartovať vo francúzskom meste Avignon: každý rok v júli sa tu koná veľký divadelný festival Englishfrançais , ktorý máva v ponuke až 40 predstavení. Najprestížnejšia scéna festivalu, čestný dvor Pápežského paláca, ponúka tento rok Shakespearovu hru Richard II.

Takisto v júli organizuje talianske mesto Florencia Medzinárodný festival mládežníckych orchestrov English , ktorý láka najmä nadšencov symfonickej hudby. Podujatie je partnerom festivalu v Rige a provensálskeho festivalu Floraison Musicales. Tentokrát si do Florencie prišli zahrať mladí hudobníci zo siedmich európskych krajín v rámci projektu "European Festival Experience" (Európsky festivalový zážitok), ktorý financuje Európska komisia.

V Európskom hlavnom meste kultúry, maďarskom Pécsi DeutschEnglishmagyar , vystúpi 31. júla Goran Bregovic s koncertom pod holým nebom ako zlatý klinec programu medzinárodného týždňa kultúry. Organizátori pripravili pre divákov bonbónik - na koncert vypravia z Budapešti historický vlak.

Priaznivci festivalov sa určite nezabudnú presunúť do Viedne, kde sa 15. augusta začína najväčší európsky festival súčasného tanca DeutschEnglish .

Pokračovať môžu do Nemecka, kde sa oplatí spoznať región Porúrie a jeho mesto Essen, ktoré je jedným z troch Európskych hlavných miest kultúry v roku 2010. Tamojšia rieka Emscher bola kedysi najznečistenejším tokom v oblasti, dnes je však živým príkladom doteraz najväčšieho projektu revitalizácie. Až do septembra sa návštevníci môžu na vlastné oči presvedčiť o premenách jej prostredia na ostrove rieky Emscher. Jeho súčasťou je aj výstava sôch, inštalácií a originálnych projektov, ktoré sú dielom štyridsiatky umelcov.

Európska komisia financuje prostredníctvom programov Kultúra a médiá množstvo letných podujatí. Zámerom je podporovať cirkuláciu umeleckých diel, medzikultúrny dialóg a mobilitu ľudí pôsobiacich v príslušných sektoroch v celej EÚ.

Vlna festivalov sa vinie celým letným obdobím a kultúrni priaznivci si môžu prísť na svoje na početných kultúrnych akciách v celej Európe.

 

Viac o politike EÚ v oblasti kultúry DeutschEnglishfrançais

Asociácia európskych festivalov Englishfrançais - nájdite festival vo vašom okolí

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy