Ścieżka nawigacji

"Festiwalowa" podróż po Europie - 30/07/2010

Dwoje tancerzy występujących w balecie na scenie © UE

Znów nadeszło lato, a wraz z nim sezon festiwali. Organizowane w całej Europie liczne imprezy kulturalne są doskonałą okazją do poznania wyjątkowych artystów i ciekawych miejsc.

"Festiwalową" podróż po Europie można by zacząć w Awinionie. Co roku w lipcu miasto to organizuje wielki festiwal teatralny Englishfrançais , na którym można zobaczyć 40 sepktakli. Najbardziej prestiżowym miejscem pokazów jest dziedziniec pałacu papieży, na którym w tym roku zaprezentowano sztukę Szekspira "Ryszard II".

Jak zawsze w lipcu Florencja organizuje dla miłośników muzyki symfonicznej Międzynarodowy Festiwal Młodych Orkiestr English . Impreza ta jest związana z festiwalem w Rydze i prowanslaskim festiwalem Floraisons Musicales. Tym razem, w ramach projektu "European Festival Experience" finansowanego przez Komisję Europejską, do Florencji przyjechali młodzi muzycy pochodzący z siedmiu krajów europejskich.

W jednej z Europejskich Stolic Kultury 2010 - węgierskim Peczu DeutschEnglishmagyar - z okazji zakończenia międzynarodowego tygodnia kultury 31 lipca odbędzie się plenerowy koncert Gorana Bregovica. Do Peczu widzowie będą mogli podróżować zabytkowym pociągiem kursującym na trasie Budapeszt-Pecz.

Sympatycy festiwali nie powinni też pominąć Wiednia, gdzie do 15 sierpnia trwa największy europejski festiwal tańca współczesnego DeutschEnglish .

Warto również pojechać do Niemiec, aby odkryć region Ruhry i Essen - inną tegoroczną Europejską Stolicę Kultury. Przez region ten przepływa rzeka Emscher - przez wiele lat najbardziej zanieczyszczona rzeka w kraju - a dziś przedmiot największego dotychczas projektu rewitalizacji. Do września na wyspie na rzece Emscher można będzie prześledzić etapy ekologicznych przeobrażeń. Można tam również obejrzeć rzeźby, inne dzieła i nadzwyczajne projekty zrealizowane przez 40 artystów.

Wiele letnich festiwali finansuje Komisja Europejska w ramach programów Kultura i Media. Ich celem jest wspieranie w całej Unii Europejskiej dostępu do dzieł sztuki, dialogu międzykulturowego i mobilności artystów.

To zaledwie kilka propozycji z bogatej oferty imprez kulturalnych, w jakich przez całe lato możemy w Europie uczestniczyć.

 

Więcej o polityce UE w dziedzinie kultury DeutschEnglishfrançais

European Festivals Association Englishfrançais - znajdź festiwal w Twojej okolicy

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki