Cesta

Evropské festivalové turné - 30/07/2010

Pas-de-deux na scéně © EU

Léto budiž pochváleno - i proto, že s ním přichází sezóna festivalů. V celé Evropě se koná nekonečná řada kulturních akcí, což přímo vyzývá k tomu se vydat na cesty a objevit neobyčejná místa i výjimečné umělce.

Francie má pro evropské festivalové turné vynikající zážitek: Avignon. Město, které každoročně v červenci pořádá slavný divadelní festival Englishfrançais , který nabízí okolo 40 představení. Vrcholem bude představení Shakespearova Richarda II. v Papežské paláci.

Milovníci symfonické hudby nesmějí v červenci vynechat Florencii, která je dějištěm Mezinárodního festivalu mládežnických orchestrů English , na kterém vystoupí hudebníci ze sedmi evropských zemí. Festival je propojen s Festivalem města Rigy a s festivalem Floraisons Musicales de Provence a v rámci projektu European Festival Experience jej financuje Evropská komise.

V maďarském Pécsi (Pětikostelí) DeutschEnglishmagyar , letošním evropském hlavním městě kultury, uzavře 31. července mezinárodní týden kultury koncert Gorana Bregoviće konaný pod širým nebem. Z Budapešti se na tento koncert mohou diváci do Pécse přepravit historickým vlakem.

Moderní tanec bude mít svůj největší svátek 15. srpna, kdy bude ve Vídni zahájen nejvýznamnější evropský festival DeutschEnglish věnovaný tomuto druhu umění.

V České republice se ve dnech 26.–29. srpna koná festival Theatrum Kuks, specializující se na barokní operu, tanec a commedii dell'arte. Autentické prostředí interiérů i exteriérů tohoto jedinečného východočeského barokního areálu nabídne množství představení a koncertů, ale i mistrovské kursy, výstavy a přednášky nebo instruktáž barokních karetních her.

Nelze vynechat ani Německo - druhým evropským hlavním městem kultury je region Porúří. Tam se nachází řeka Emscher, dlouho známá jako nejznečištěnější tok v celém Německu. A dnes? Přijeďte se podívat, jak se po dokončení největšího revitalizačního projektu svého druhu změnila... Až do září si na ostrově řeky Emscher můžete prohlédnout výstavu o její proměně, kterou doprovázejí sochy, instalace a neobvyklé umělecké projekty 40 tvůrců.

Evropská komise financuje v rámci programů Culture a MEDIA řadu letních kulturní akcí. Představení, koncerty a výstavy díky tomu shlédne více diváků, podporuje se mezikulturní dialog a v neposlední řadě také celoevropská mobilita pracovníků působících v tomto odvětví.

Uvedené kulturní akce tvoří pouhý zlomek toho, co se na kulturním poli letos v létě v Evropě děje. Stačí si jen vybrat a vyrazit!

 

Další informace o politice EU v oblasti kultury DeutschEnglishfrançais

European Festivals Association Englishfrançais - najděte si festival ve vašem okolí

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy