Cesta

Program Erasmus zaznamenal rekordní počet studentů a stážistů - 21/06/2010

Díky navýšení finančních prostředků se loni prestižního vzdělávacího a výcvikového programu EU zúčastnilo zatím nejvíce studentů.

Ve školním roce 2008-09 obdrželo téměř 200 000 studentů finanční prostředky z EU, aby mohli studovat nebo se zúčastnit stáže v zahraničí. Ve srovnání s předchozím rokem to představuje nárůst o 8,7 %.

Tento prudký nárůst účasti souvisí s 12% navýšením finančních prostředků programu Erasmus. Zároveň to ukazuje, že studenti rádi využívají možnost získání stipendia. Průměrné měsíční stipendium vzrostlo na 272 eur, což představuje trochu více peněz na pokrytí životních nákladů.

Erasmus je jeden z nejoblíbenějších vzdělávacích programů EU, kterého se od roku 1987 zúčastnilo více než 2,2 milionu studentů. Vysokoškolští studenti mohou díky němu strávit 3 až 12 měsíců studia nebo stáže v jiné evropské zemi.

Programu se nyní účastní přes 4 000 vzdělávacích zařízení ve 33 evropských zemích (v roce 2009 se připojilo Chorvatsko a Bývalá jugoslávská republika Makedonie).

Mezi nejoblíbenější země, kam studenti směřovali, patřily Španělsko, Francie a Německo. Z těchto tří zemí také pocházelo nejvíce účastníků programu (40 %).

Kurzy, kterých se studenti v jiné zemi účastní, jim jejich domovská univerzita uzná, takže semestr nebo dva v zahraničí nejsou promrhaným časem. Program studentům nenabízí pouze rozšíření jejich studia, ale také rozšiřuje jejich kulturní obzory a učí je větší samostatnosti.

Od roku 2007 se studenti díky novým finančním prostředkům z programu Erasmus mohou účastnit i stáží v zahraničních podnicích nebo organizacích. Ve školním roce 2008-09 využilo této příležitosti okolo 30 400 studentů, což oproti předchozímu roku představuje více než 50% nárůst. Vzrostl i počet vysokoškolských učitelů, kteří se tohoto programu účastní, a to na 36 400 osob.

Program Erasmus přispívá k nové strategii EU pro růst a zaměstnanost (Evropa 2020) tím, že mladým lidem nabízí získání všeobecně uplatnitelných dovedností, které jsou vyžadovány na vysoce konkurenčním světovém trhu.

 

Další informace o programu Erasmus DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy