Navigačný riadok

Istanbul hostí odovzdávanie cien EÚ za kultúrne dedičstvo - 11/06/2010

Medaila ceny EÚ za kultúrne dedičstvo s vyobrazením pamiatky © EÚ

Medzi víťazné projekty patrí reštaurovanie parížskeho Kolégia cisterciánov a berlínskeho Nového múzea.

Ochrana kultúrneho dedičstva má tiež svojich "oskarov" - ceny EÚ za kultúrne dedičstvo, ktorými sa odmeňujú najlepšie iniciatívy o zveľadenie a uchovávanie pamiatok, charakteru krajiny a umeleckých diel.

Tohtoročné slávnostné odovzdávanie cien sa konalo v nádhernom istanbulskom chráme sv. Ireny. Zo 140 nominovaných projektov pochádzajúcich z 26 krajín získalo ocenenie 29 - šesť z víťazných projektov odmenila porota tzv. veľkou cenou poroty a šekom v hodnote 10 000 EUR.

Takéhoto uznania sa dostalo aj projektu reštaurovania Kolégia cisterciánov v Paríži. Vďaka obnovným prácam sa znovu oprášila veľkoleposť tejto pamiatky pochádzajúcej z 13. storočia, ktorá bola vydaná napospas zubu času viac ako dvesto rokov.

Ceny EÚ za kultúrne dedičstvo organizuje Európska komisia od roku 2002 v rámci svojho programu DeutschEnglishfrançais zameraného na uchovávanie kultúrnej rozmanitosti, v spolupráci s nadáciu Europa Nostra Englishfrançais , ktorá zastupuje vyše 400 organizácii zaoberajúcich sa ochranou kultúrneho dedičstva a krajiny v Európe.

Ceny sa odovzdávajú v rámci štyroch kategórií: uchovávanie pamiatok, výskum, vzdelávanie a záslužný prínos jednotlivca alebo skupiny. Práve v rámci poslednej kategórie získal cenu dánsky dokumentarista Nils Vest, ktorý sa vo svojich filmoch zameriava na architektonické dedičstvo.

"Celé toto úsilie nielen že pomáha vytvárať z Európy krásne miesto na život, ale prináša aj pracovné miesta, priťahuje turistov a prispieva k udržateľnému rozvoju," povedala komisárka zodpovedná za kultúru Androulla Vassiliouová. Komisárkin výrok dosvedčuje rímske divadlo v španielskom meste Cartagena, ktoré sa vďaka obnove podarilo úplne integrovať do architektúry mesta. Pribudlo v ňom aj múzeum, v ktorom môžu návštevníci obdivovať predmety objavené počas reštauračných prác.

V súčasnosti je už vyhlásený súťažný ročník 2011 Englishfrançais : kandidáti sa môžu prihlásiť do 1. októbra 2010.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy