Ścieżka nawigacji

Stambuł - rozdanie nagród związanych z europejskim dziedzictwem kulturowym - 11/06/2010

Medal nagrody UE związanej z dziedzictwem kulturowym przedstawiający zabytkową budowlę © UE

Do wyróżnionych tegoroczną Nagrodą UE w dziedzinie dziedzictwa kulturowego projektów należy projekt odnowy paryskiego Kolegium Bernardynów (Collège des Bernardins) i projekt restauracji berlińskiego Nowego Muzeum (Neues Museum).

Nagrody, prawdziwe oskary w dziedzinie ochrony dziedzictwa kulturowego, mają być wyrazem uznania dla najlepszych inicjatyw w obszarze odnowy i ochrony zabytków, krajobrazów oraz dzieł sztuki.

Tegoroczna uroczystość przyznania nagród odbyła się we wspaniałym kościele św. Ireny w Stambule. Spośród 140 konkurujących projektów pochodzących z 26 państw, 29 zostało wyróżnionych, a 6 z nich otrzymało nagrodę główną, której towarzyszył czek o wartości 10 tys. euro.

Jednym z laureatów był projekt odnowy kolegium bernardyńskiego w Paryżu: prace renowacyjne przywróciły świetność temu XIII-wiecznemu budynkowi, który przez ponad dwieście lat pozostawał zaniedbany.

Nagroda Unii Europejskiej w dziedzinie dziedzictwa kulturowego jest przyznawana od 2002 r. w ramach programmu Kultura DeutschEnglishfrançais Komisji Europejskiej. Współorganizatorem konkursu jest federacja Europa Nostra Englishfrançais reprezentująca ponad 400 organizacji działających na rzecz dziedzictwa kulturowego w Europie.

Nagrody przyznawane są w czterech kategoriach: konserwacja, badania, edukacja oraz wybitny wkład indywidualny lub grupowy. W tej ostatniej kategorii nagrodę główną dostał Duńczyk Nils Vest za filmy dokumentalne na temat bogactwa architektonicznego Europy.

"Wszystkie te działania nie tylko przyczyniają się do tego, że Europa staje się coraz piękniejsza i odwiedza ją coraz więcej turystów, lecz także pomagają w tworzeniu nowych miejsc pracy i zrównoważonym rozwoju." Przykładem tego może być Teatr Rzymski w hiszpańskiej Kartagenie, który po odrestaurowaniu jest całkowicie wkomponowany w miasto wzbogacone teraz o muzeum zawierające przedmioty wydobyte podczas wykopalisk.

Edycja konkursu 2011 Englishfrançais już się rozpoczęła: zgłoszenia można nadsyłać do 1 października 2010 r.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki