Navigācijas ceļš

Stambulā pasniegtas ES balvas kultūras mantojuma jomā - 11/06/2010

Eiropas kultūras mantojuma balvas medaļa, kurā attēlota vēsturiska celtne © ES

Starp 2010. gada laureātiem ir bernardīniešu koledžas restaurācijas projekts Parīzē un Jaunā muzeja atjaunošanas projekts Berlīnē.

Šīs balvas, ko var pielīdzināt "Oskaram" kinojomā, piešķir vislabākajiem kultūras mantojuma, t.i., kultūras pieminekļu, ainavu un mākslas darbu, izmantošanas un aizsardzības projektiem.

Šogad apbalvošanas ceremonija notika majestātiskajā baznīcā Aya Irini Stambulā. Sacentās 140 projekti no 26 valstīm. No tiem apbalvoja 29 projektus, no kuriem sešiem piešķīra žūrijas lielo balvu — 10 000 eiro katram.

Starp galveno balvu saņēmušajiem projektiem ir, piemēram, bernardīniešu koledžas atjaunošana Parīzē — tika atjaunota šī 13. gadsimta ēka, kas pēdējos divus gadsimtus bija atstāta novārtā. Tagad tā atguvusi seno spožumu.

Šo Eiropas kultūras mantojuma saglabāšanas konkursu rīko kopš 2002. gada. To dara Eiropas Komisija (tai ir īpaša programma DeutschEnglishfrançais attiecībā uz kultūras daudzveidības veicināšanu) un apvienība Europa Nostra Englishfrançais , kas pārstāv vairāk nekā 400 organizācijas, kuras nodarbojas ar kultūras mantojuma un kultūrainavu aizsardzību Eiropā.

Minētās balvas piešķir četrās nominācijās, kas ir šādas: saglabāšana, pētniecība, izglītošana un īpaši nozīmīgs individuāls vai kolektīvs veikums. Dāņu režisors Nilss Vests saņēma žūrijas balvu par savām dokumentālajām filmām, kas veltītas bagātajam Eiropas arhitektūras mantojumam.

Par kultūru atbildīgā ES komisāre Andrula Vasiliu teica: "Viss šis darbs ne tikai palīdz veidot Eiropu par skaistu dzīvesvietu, bet arī rada darbavietas, piesaista tūristus un veicina ilgtspējīgu attīstību". Uzskatāms piemērs ir romiešu teātris Spānijas pilsētā Kartahenā. Pēc restaurācijas tas ir pilnībā iekļāvies pilsētas kultūras dzīvē, turklāt šim teātrim ir arī muzejs, kurā var apskatīt arheoloģiskajos izrakumos atrastās senlietas.

Jau ir sācies 2011. gada konkurss Englishfrançais . Tajā dalību var pieteikt līdz 2010. gada 1. oktobrim.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites