Cesta

V Istanbulu byly předány ceny EU za kulturní dědictví - 11/06/2010

Medaile ceny EU za kulturní dědictví, na níž je vyobrazena historická stavba © EU

Mezi oceněnými v letošním ročníku udílení cen EU za kulturní dědictví je i projekt konzervace státního hradu Bečov nad Teplou.

Památkářský Oskar, jak se ceně přezdívá, se uděluje nejlepším iniciativám, které se týkají ochrany památek, krajiny a uměleckých děl.

Letošní předání cen se uskutečnilo v překrásném chrámu Hagia Irene (Aya Irini) v tureckém Istanbulu. Ze 140 projektů z 26 zemí bylo oceněno 29. Šest z nich pak získalo hlavní cenu poroty a autoři obdrželi šek na 10 000 eur.

Mezi oceněnými je i jeden projekt z Česka. Porota vysoce ohodnotila inovativní přístup autorů projektu konzervace bečovského hradu, která byla provedena velmi citlivě a s důrazem na autentičnost.

Soutěž o ceny Evropské unie za kulturní dědictví se pořádá od roku 2002 v rámci programu DeutschEnglishfrançais Evropské komise věnovaného kulturní rozmanitosti a nadace Europa Nostra Englishfrançais , které zastupuje více než 400 organizací, jež se zabývají ochranou kulturního dědictví a krajiny v Evropě.

Ocenění se předává ve čtyřech kategoriích: památková péče, výzkum, vzdělávání a mimořádný přínos jedince či skupiny. Cenu poroty za tvorbu dokumentárních pořadů zaměřených na bohatství evropské architektury získal dánský režisér Nils Vest.

"Všechno toto úsilí nejenže Evropu zkrášluje, ale přináší i pracovní příležitosti, přitahuje turisty a přispívá k udržitelnému rozvoji," uvedla evropská komisařka pro oblast kultury Androulla Vassiliou. Jedním takovým příkladem je i římské divadlo ve španělské Cartageně, které bylo po restaurování plně integrováno do městského prostředí. Nyní se v něm nachází muzeum, které vystavuje předměty nalezené během archeologických vykopávek na tomto místě.

Další ročník této soutěže Englishfrançais byl již zahájen. Přihlášky je možné podávat do 1. října 2010.

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy