Navigačný riadok

Cannes oslnili talenty z Európy - 17/05/2010

Logo programu MEDIA © EÚ

Na Zlatú palmu ašpiruje 6 filmov vyrobených za finančnej podpory EÚ.

Dvadsiatka filmov vyprodukovaných za finančnej pomoci EÚ sa dostala do výberu snímok, ktoré sa budú premietať počas aktuálneho ročníka filmového festivalu - šesť z nich má šancu získať najvyššie ocenenie.

"Veľmi ma teší, že európske filmy opäť patria k tým naj na festivale v Cannes," uviedla komisárka Androulla Vassiliouová zodpovedná sa vzdelávanie a kultúru. "Takisto som hrdá na to, že program MEDIA má na tomto úspechu podiel."

Od roku 2000 stál program EÚ s názvom MEDIA za ôsmimi víťazmi Zlatej palmy. Niekoľko takýchto filmov dokonca získalo Oskara. Jedným z príkladov je "Milionár z chatrče".

Program bol založený v roku 1990 a na obdobie rokov 2007-13 má k dispozícii 755 miliónov EUR. Jeho náplňou je podporovať audiovizuálny priemysel v Európe a posilniť distribúciu európskej kinematografie mimo EÚ. Aj preto sa 65 % prostriedkov vyčleňuje na distribučné a reklamné účely. Program nefinancuje samotnú filmovú výrobu.

Od budúceho roka sa podpora kinematografie zo strany EÚ rozšíri na celosvetovú úroveň, vďaka spusteniu výmenného programu DeutschEnglishfrançais , ktorý umožní prepojiť kreatívne a obchodné vzťahy medzi filmovými tvorcami nielen v Európe. Cieľom je vytvoriť obchodné príležitosti a prispieť k spestreniu filmového výberu pre divákov na celom svete.

Počas ostatných ročníkov využili odborníci z filmového priemyslu a politici festival v Cannes na vzájomné rokovania o vývoji a prioritách financovania. Tento rok bude rokovaniam predsedať komisárka Androulla Vassiliouová, ktorá zároveň vyhlási víťaza Ceny za európsky talent 2010. Ide o výročnú súťaž, do ktorej sa zapájajú projekty pod záštitou programu MEDIA, a ktorá oceňuje najlepší film na európsku tému.

Medzi šesticou filmov financovaných EÚ, ktoré sa uchádzajú o tohtoročnú Zlatú palmu, sú 3 francúzske snímky: "Tournée" (Mathieu Amalric), "Des hommes et des Dieux" (Xavier Beauvois), "La Princesse de Montpensier" (Bertrand Tavernier) .

Druhý trojlístok tvorí ukrajinský film "Schastye Moe" (Sergei Loznitsa), iránsky projekt "Copie conforme" (Abbas Kiarostami) a maďarské dielo "Szelíd teremtés - A frankenstein-terv" (Kornél Mundruczó).

Filmový festival v Cannes - oficiálna stránka Englishespañolfrançaisportuguês

Webové stránky komisárky Androully Vassiliouovej Deutsch (de) ελληνικά (el) English (en) français (fr)

Audiovizuálna politika EÚ

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy