Ścieżka nawigacji

Europejskie kino święci triumfy w Cannes - 17/05/2010

Logo programu Media © EU

O tegoroczną Złotą Palmę ubiega się między innymi sześć filmów, które otrzymały wsparcie ze strony Unii Europejskiej.

Na tegorocznym festiwalu zostanie pokazanych aż dwadzieścia filmów finansowanych przez UE. Sześć z nich to filmy nominowane do głównej nagrody.

"Niezwykle się cieszę, że europejskie filmy po raz kolejny zaznaczają swoją obecność w Cannes", powiedziała komisarz Androulla Vassilliou, która odpowiada za kulturę. "Jestem też dumna, że dużą rolę w tym sukcesie odgrywa program MEDIA."

Ośmiu z dziesięciu ostatnich zdobywców Złotej Palmy (od 2000 r.) korzystało ze wsparcia udzielanego w ramach programu MEDIA. Kilka filmów finansowanych z tego programu zdobyło również Oskary, w tym "Slumdog. Milioner z ulicy".

Program ten, który stworzono w 1990 r., dysponuje budżetem 755 mln euro do wydania w latach 2007-2013. Jego celem jest wspieranie sektora audiowizualnego w Europie i zwiększenie obecności europejskich filmów poza UE. Dlatego 65 proc. jego budżetu przeznaczone jest na dystrybucję i promocję. Ze środków z programu nie jest finansowana sama produkcja filmów.

Począwszy od przyszłego roku wsparcie ze strony UE zyska nowy wymiar - ruszy wtedy nowy program wymiany DeutschEnglishfrançais , który będzie służył budowaniu artystycznych i komercyjnych więzi między filmowcami z UE i spoza UE. Ma on stworzyć nowe możliwości i zapewnić widzom na całym świecie szerszą ofertę.

Podczas poprzednich festiwali w Cannes przedstawiciele przemysłu filmowego spotykali się z politykami, aby przedyskutować rozwój sektora i priorytetowe obszary wymagające finansowania. W tym roku spotkaniu takiemu będzie przewodniczyć komisarz Androulla Vassiliou, która ogłosi zwycięzcę tegorocznej edycji konkursu "Europejskie talenty". O nagrodę tę rywalizują ze sobą projekty, które otrzymały wsparcie z programu MEDIA - zwycięża film, który najlepiej prezentuje tematykę europejską.

Trzy spośród sześciu filmów, które otrzymały wsparcie z UE i ubiegają się o tegoroczną Złotą Palmę, to filmy francuskie: są to "Tournée" Mathieu Amalrica, "Des hommes et des Dieux" Xaviera Beauvois i "La Princesse de Montpensier" Bertranda Taverniera.

Pozostałe trzy filmy to "My Joy" Sergieja Łoźnicy (Ukraina), "Copie conforme" Abbasa Kiarostamiego (Iran) i "Tender Son - The Frankenstein Project" Kornela Mundruczó (Węgry).

Festiwal Filmowy w Cannes - strona oficjalna Englishespañolfrançaisportuguês

Strona komisarz Androulli Vassiliou Deutsch (de) ελληνικά (el) English (en) français (fr)

Polityka audiowizualna UE

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki