Cesta

V Cannes zazáří naděje evropské kinematografie - 17/05/2010

Logo programu Media © EU

V Cannes se o Zlatou palmu uchází i 6 filmů vzniklých za finanční podpory EU.

Na 63. mezinárodním filmovém festivalu v Cannes soutěží i dvacet filmů financovaných Evropskou unií.

"Mám velkou radost, že jsou evropské filmy v Cannes znovu výrazně zastoupeny," uvedla komisařka pro vzdělávání, kulturu, mnohojazyčnost a mládež Androulla Vassiliou. "Jsem také hrdá na to, že se na tomto úspěchu podílel i náš program MEDIA," dodala.

Osm držitelů Zlaté palmy z canneského festivalu z posledních deseti let obdrželo tuto cenu za filmy, které podpořil program MEDIA Evropské unie. Několik filmů spolufinancovaných z tohoto programu (například "Milionář z chatrče") získalo Oskara za nejlepší zahraniční film.

Program funguje od roku 1990 a na období 2007-2013 disponuje rozpočtem 755 milionů eur. Cílem je podporovat evropský audiovizuální průmysl a zvýšit sledovanost evropské tvorby za hranicemi Unie. Asi 65 % uvedených finančních prostředků je proto vyčleněno na distribuci a propagaci. Samotná výroba se z tohoto programu nefinancuje.

Od příštího roku podpora získá širší rozměr - bude zahájen výměnný program DeutschEnglishfrançais , díky kterému by měly vznikat kreativní a obchodní vazby mezi filmovými tvůrci v Unii a mimo ni. Vzniknou tak nové obchodní přiležitosti a diváci ve světě se budou těšit z většího výběru.

V posledních letech zástupci filmového průmyslu během festivalu diskutují s politiky o vývoji kinematografie a možnostech jejího financování. Letos zaštiťuje setkání komisařka Androulla Vassiliou, která také vyhlásí vítěze ceny European Talent 2010. O cenu za nejlepší dílo na evropské téma se v této soutěži každoročně ucházejí filmy vzniklé v rámci různých projektů za podpory z uvedeného programu.

Letos se o Zlatou palmu uchází také tyto filmy vzniklé za podpory EU: "Turné" (režie Mathieu Amalric, Francie), ,"Muži a bohové" (Xavier Beauvois, Francie), "Kněžna z Montpensier" (Bertrand Tavernier, Francie),

"Moje štěstí" (Sergej Loznica, Ukrajina), "Ověřená kopie" (Abbas Kiarostami, Írán) a "Projekt Frankenstein" (Kornél Mundruczó, Maďarsko).

Oficiální stránky filmového festivalu v Cannes Englishespañolfrançaisportuguês

Stránky komisařky Androully Vassiliou Deutsch (de) ελληνικά (el) English (en) français (fr)

Politika EU v oblasti audiovizuálních médií

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy