Navigačný riadok

Prekladateľská súťaž EÚ dáva do popredia viacjazyčnosť - 30/03/2010

Víťazi súťaže 2009 ©EÚ

Dvadsaťsedem víťazov prekladateľskej súťaže EÚ 2009 si prevzalo ocenenie za svoje jazykové schopnosti.

Do Bruselu zavítala jar a spolu s ňou aj 27 víťazov súťaže Juvenes Translatores (lat. „mladí prekladatelia”), ktorú organizuje generálne riaditeľstvo Komisie pre preklad. Súťaž pre stredné školy, ktorá sa pomaly stáva tradíciou, sa konala už po tretí krát.

Súťaž sa uskutočnila 24. novembra 2009 a mohli sa do nej zapojiť nádejní prekladatelia narodení v roku 1992, ktorí tak mali možnosť reprezentovať svoju školu, ale aj krajinu. Účastníci si mohli vybrať z 23 textov (jeden pre každý úradný jazyk EÚ) a preložiť ho do ktoréhokoľvek úradného jazyka EÚ.

Nádejní prekladatelia – a to nielen víťazi – rozlúskli veľmi originálnym spôsobom náročné prekladateľské oriešky v súťažných textoch a jasne preukázali svoje prekladateľské vlohy.

Nezabudnime však, že za každým talentovaným študentom stojí učiteľ. Organizovanie súťaže na školách si vyžaduje viac ako len bežné vyučovanie jazykov a zabepečenie technických detailov. Učitelia musia tiež vedieť podporiť talentovaných študentov. Niekedy musia riešiť aj také situácie, kedy sa školstvo a pošta v danej krajine rozhodnú štrajkovať práve v deň súťaže, ako sa to stalo minulý rok v Írsku.

Súťaž prekvapivo poslúžila aj na rozbehnutie ďalších jazykovo orientovaných projektov. Po minuloročnom kole začal francúzsky učiteľ pracujúci vo švédskom Göteborgu úspešnú výmenu Juvenes Translatores so školami vo Francúzsku a Španielsku. Táto myšlienka sa ujala a podobné výmeny sa podarilo zorganizovať aj ďalším školám.

Juvenes Translatores pomáha propagovať výučbu cudzích jazykov v Európe a zvyšovať povedomie o povolaní prekladateľa. Ako povedal jeden z víťazov: „Môžem povedať to isté po francúzsky, anglicky či mojím rodným jazykom, no stále v tom bude rozdiel. Budem z toho mať zakaždým iný pocit. Jazyky sa teda učím aj preto, aby som sa mohol vyjadrovať viacerými spôsobmi.”

Viac o Juvenes Translatores

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy