Navigačný riadok

Tichí svedkovia európskej histórie - 09/03/2010

Akropola v Aténach ©EU

EÚ chce zviditeľniť miesta, ktoré pripomínajú európsku integráciu, ideály a dejiny

Európska únia je domovom 500 miliónov obyvateľov. Väčšina z nich však o sebe nevyhlasuje, že sú občania EÚ. Pri otázke na pôvod väčšina používa ako odpoveď svoju štátnu príslušnosť.

Nedostatok silnej európskej identity nikoho neprekvapuje, považuje sa to však za problém integrácie Európy. Európsky kontinent je konglomerátom jazykov a zvykov, kde sú odlišnosti medzi krajinami často vypuklejšie ako ich spoločné črty.

Podľa Komisie Európania potrebujú príležitosť nadobudnúť silnejší pocit vzájomnosti, a preto sa rozhodla sponzorovať označenie „Európske dedičstvo“ a s tým súvisiaci register historických pamiatok, ktorých význam má celoeurópsky rozmer. Projekt, ktorý v roku 2006 rozbehli Francúzsko, Maďarsko a Španielsko, bol pôvodne zameraný na zvýšenie povedomia a úcty Európanov k spoločnej minulosti a vzájomnému, i keď rozmanitému, kultúrnemu dedičstvu.

V súčasnosti sa na projekte zúčastňuje 18 štátov vrátane Švajčiarska. Rozširuje sa aj register, ktorý obsahuje desiatky miest, ktoré sa významne zapísali do histórie Európy, ako sú Akropola, dom Roberta Schumana – francúzskeho štátnika považovaného za jedného zo zakladateľov EÚ, a lodenice v Gdansku, kde vzniklo hnutie Solidarność, ktoré prispelo k ukončeniu studenej vojny.

Od účasti na projekte si EÚ sľubuje jeho rozšírenie, zviditeľnenie a väčšiu prestíž. Na zápis do registra a udelenie označenia musí pamiatka obhájiť svoj význam v procese európskej integrácie. V prípade úspechu sa môže pýšiť tabuľou s logom „Európske dedičstvo“, ktorá bude umiestnená pri vstupe.

Nejde však iba o kultúrny aspekt. Podobne ako v prípade pamiatok svetového kultúrneho dedičstva UNESCO, označenie láka turistov a napomáha tak k rozvoju okolitých hospodárstiev.

Register dopĺňa iniciatívy EÚ ako Európske hlavné mesto kultúry DeutschEnglishfrançais a program študentských výmen Erasmus, ktoré v minulých desaťročiach prispievali k európskemu porozumeniu a integrácii tým, že zviditeľňovali príklady spoločnej kultúry.

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy