Ścieżka nawigacji

Śladami integracji europejskiej - 09/03/2010

Akropol w Atenach ©EU

Nowa inicjatywa ma na celu wyróżnienie miejsc i obiektów, które upamiętniają i symbolizują integrację Europy, jej ideały i historię.

Unia Europejska liczy 500 mln mieszkańców. Jednak większość z nich czuje się przede wszystkim obywatelami swojego kraju, a nie Unii Europejskiej.

Brak silnej tożsamości europejskiej może być postrzegany jako przeszkoda w dalszej integracji. Jednak nie powinno to dziwić. Kontynent europejski to mozaika różnych języków i zwyczajów. Często różnice pomiędzy poszczególnymi krajami przeważają nad podobieństwami.

Aby wzmocnić poczucie przynależności do Europy, Komisja postanowiła ustanowić znak dziedzictwa europejskiego, czyli rejestr obiektów historycznych, których znaczenie wykracza poza granice krajowe. Inicjatywę zapoczątkowały Francja, Węgry i Hiszpania w 2006 r. Miała ona przyczynić się do zwiększenia wiedzy Europejczyków o ich wspólnej historii oraz wspólnym, choć różnorodnym dziedzictwie kulturowym.

Dziś w inicjatywie uczestniczy 18 państw, w tym Szwajcaria. Rejestr obejmuje liczne obiekty historyczne, m.in. Akropol, dom Roberta Schumana (francuski mąż stanu i jeden z ojców-założycieli UE oraz Stocznię Gdańską jako kolebkę niezależnego związku zawodowego „Solidarność”, który przyczynił się do rozwoju wydarzeń, które doprowadziły ostatecznie do zakończenia zimnej wojny.

Przekształcenie znaku dziedzictwa europejskiego w inicjatywę Unii Europejskiej ma zwiększyć jego oddziaływanie, widoczność oraz prestiż. Aby znaleźć się w rejestrze, obiekty muszą wykazać, że odegrały ważną rolę w procesie integracji europejskiej. Tablica z logo znaku dziedzictwa europejskiego będzie umieszczana przy wejściu do danego obiektu.

Jednak nie chodzi tu tylko o kulturę: podobnie jak obiekty znajdujące się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, obiekty wyróżnione unijnym znakiem dziedzictwa europejskiego mają przyciągać turystów i tym samym wzmacniać regionalną gospodarkę.

Rejestr stanowi uzupełnienie inicjatyw UE, takich jak europejska stolica kultury DeutschEnglishfrançais czy program wymiany studentów Erasmus. W ostatnich dziesięcioleciach inicjatywy te przyczyniły się do zwiększenia wzajemnego zrozumienia i integracji pomiędzy mieszkańcami różnych krajów europejskich poprzez ukazanie im konkretnych przykładów elementów wspólnej kultury.

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki