Navigācijas ceļš

Kultūras pieminekļi Eiropā - 09/03/2010

Atēnu Akropole ©ES

ES vēlas īpaši izcelt vietas, kurām ir simboliska nozīme Eiropas integrācijā un vēsturē un kas apliecina Eiropas ideālus

Eiropas Savienībā dzīvo ap 500 miljoniem cilvēku. Tomēr vairums no viņiem sevi parasti nesauc par ES iedzīvotājiem. Ja viņiem jautā, no kurienes viņi ir, parasti tiek nosaukta kāda valsts.

Eiropas integrāciju apgrūtina skaidri izteiktas Eiropas identitātes trūkums, kas pats par sevi gan nav nekāds brīnums. Eiropas kontinents ir īsta valodu un ieražu mozaīka, kurā dažādas valstis bieži vien izskatās drīzāk atšķirīgas nekā līdzīgas.

Lai iedzīvotājos rosinātu piederības izjūtu visai Eiropai, Komisija ir nolēmusi finansiāli atbalstīt zīmi “Eiropas mantojums”. To piešķir īpašā sarakstā iekļautām vēsturiskām vietām, kas ir svarīgas ne tikai valstī, kur šī zīmīgā vieta atrodas. Projektu 2006. gadā ierosināja un sāka īstenot Francija, Ungārija un Spānija. Tā mērķis bija uzlabot Eiropas jauniešu izpratni par viņu kopējo vēsturi un daudzveidīgo, taču dziļākā nozīmē tomēr kopējo kultūras mantojumu.

Pašlaik projektā piedalās 18 valstis, tostarp arī Šveice. Saraksts ir ievērojami paplašinājies, un tagad tajā ir desmitiem vēsturisku celtņu, piemēram, Atēnu Akropole, māja, kurā dzīvojis Roberts Šūmans (franču valstsvīrs, kas bija viens no ES dibinātājiem) un Gdaņskas kuģubuvētavas, kurās tika izveidota arodbiedrība “Solidaritāte”. Šīs arodbiedrības darbība bija viens no faktoriem, kas palīdzēja izbeigt auksto karu.

Pārņemot šo projektu savā paspārnē, ES cer to padarīt vērienīgāku, populārāku un prestižāku. Zīmi “Eiropas mantojums” var saņemt tikai tādas kultūrvēsturiskas vietas, kas ir svarīgas Eiropas integrācijas procesā. Pēc tam, kad šāda nozīmība pierādīta, pie šo svarīgo vietu ieejas piestiprinās plāksni ar kultūras mantojumu apliecinošu logotipu.

Tomēr runa nav tikai par kultūru. Tā kā šāda atzinība piesaista tūristus, tiks stimulēta vietējā ekonomika — līdzīgi kā tad, kad kādu objektu iekļauj UNESCO pasaules kultūras mantojuma sarakstā.

Šis saraksts papildinās citus ES pasākumus kultūras jomā, piemēram, iniciatīvu “Eiropas kultūras galvaspilsēta” DeutschEnglishfrançais un studentu apmaiņas programmu “Erasmus”. Sniedzot konkrētus kopējas kultūras piemērus, minētās iniciatīvas pēdējās desmitgadēs ir palīdzējušas uzlabot eiropiešu izpratni un kopējas identitātes veidošanos.

Izvēlēties tumšu fonu Atjaunot rakstzīmju standartizmēru Palielināt rakstzīmju izmēru par 200 % Pārsūtīt šo lapu draugam Izdrukāt šo lapu

 

Vai atradāt meklēto?

Ko jūs meklējāt?

Vai jums ir kādi ieteikumi?

Noderīgas saites