Naršymo kelias

Paminklai Europai - 09/03/2010

Atėnų Akropolis ©ES

ES siekia viešinti Europos integracijai, idealams, istorijai svarbias paveldo vietas

Europos Sąjungoje gyvena 500 mln. žmonių, bet dauguma jų paprastai nevadina savęs ES piliečiais. Paklausti, iš kur esą, jie dažniausiai nurodo tautybę.

Tai, kad nėra tvirtos Europos tapatybės, suvokiama kaip kliūtis integracijai Europoje, bet vargu ar dėl to vertėtų stebėtis. Europos žemynas – tikras kalbų ir papročių margumynas ir dažnai atrodo, kad šalių skirtumų yra daugiau, nei panašumų.

Kad sužadintų europiečiams didesnį bendrumo jausmą, Europos Komisija nusprendė remti Europos paveldo ženklo projektą, kuriuo siekiama sudaryti istorinių vietų, svarbių ne tik tai valstybei, kurioje jos yra, registrą. Projektą 2006 m. pradėjo Prancūzija, Vengrija ir Ispanija, juo siekta informuoti europiečius apie jų bendrą istoriją ir bendrą, nors ir įvairų, kultūros paveldą bei žadinti susidomėjimą.

Dabar projekte jau dalyvauja 18 šalių, tarp jų ir Šveicarija. Į registrą įtraukta jau dešimtys istorinių pastatų – Atėnų Akropolis, Prancūzijos valstybės veikėjo Roberto Schumano – vieno iš ES įkūrėjų – namas, Gdansko laivų statykla, kurioje susikūrė „Solidarumo“ profsąjunga, išjudinusi įvykius, padėjusius užbaigti Šaltąjį karą, ir kt.

Imdamasi remti projektą ES tikisi jį išplėsti, padaryti matomesnį ir prestižiškesnį. Tam, kad paveldo objektui šis ženklas būtų suteiktas, turi būti įrodyta, kad jis svarbus Europos integracijai. Po to prie įėjimo į objektą pakabinama lenta su paveldo logotipu.

Bet paskatos nėra vien kultūrinės. Kaip ir UNESCO pasaulio paveldo objektai, šis ženklas turėtų pritraukti turistus ir skatinti regionų ekonomikos augimą.

Kitos panašios ES iniciatyvos yra, pavyzdžiui, Europos kultūros sostinė DeutschEnglishfrançais ir studentų mainų programa „Erasmus“. Per praėjusius dešimtmečius konkrečiais kultūros bendrumo pavyzdžiais jos padėjo ugdyti Europos tapatybės suvokimą ir didinti integraciją.

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos