Navigačný riadok

Šou plná kultúry sa môže začať - 07/01/2010

Mešita v Istanbule © EU

Essen, Pécs a Istanbul oslávia svoj debut ako Európske hlavné mestá kultúry

Celoročný program nabitý kultúrou v podobe výstav, koncertov, divadelných a ďalších predstavení sa bude tento rok odvíjať v troch európskych mestách – nemeckom Essene (vrátane celého regiónu Porýnia), maďarskom Pécsi a tureckom Istanbule. Štafetu Európskeho hlavného mesta kultúry prebrali po minuloročných predchodcoch, Linzi (Rakúsko) a Vilniuse (Litva), a spoločnými silami pripravili program plný podujatí, ktorý má prilákať tisícky návštevníkov.

Program hlavných miest kultúry Európskej únie oslavuje tento rok svoje 25. výročie. Podujatia musia odrážať európsky charakter vybraného mesta a priamo zapájať jeho obyvateľov. Okrem toho musia byť zamerané na podporu celkového rozvoja miest. Každé hlavné mesto kultúry dostane na tento účel finančnú podporu z európskych fondov vo výške 1,5 milióna EUR.

Organizátori programu pre Porýnie dúfajú, že sa im podarí prispieť k oživeniu tejto časti západného Nemecka, ktorá trpí nadmernou urbanizáciou. V súčasnosti tu žije vyše 7 miliónov obyvateľov. V minulom storočí bolo Porýnie najväčším priemyselným regiónom Európy pokrytým uhoľnými baňami a oceliarňami. Dnes sa opustené továrne, pece a priemyselné kanály menia na múzeá a turistické atrakcie.

Istanbul predstavuje svoju históriu križovatky európskych civilizácií a mostu medzi Európou a Áziou. Turecko však nie je prvou nečlenskou krajinou, ktorá získala tento titul. V roku 2008 bol jedným z hlavných miest kultúry nórsky Stavanger.

Na polceste medzi Nemeckom a Tureckom leží maďarské mesto Pécs, ktoré dáva do pozornosti svoje bohaté multikulturálne dedičstvo. V minulosti miesto, kde sa križovali cesty obchodníkov a armád z rôznych častí Európy, dnes považuje za svoj domov 150 000 obyvateľov. Jeho cieľom je vybudovať užšie vzťahy so svojimi susedmi predovšetkým z oblasti Balkánu a stať sa tak kultúrnym strediskom regiónu.

Essen a Pécs odštartujú svoje kultúrne programy už tento víkend. V Nemecku poskytne unikátny priestor pre úvodný program bývalý banský komplex Zollverein, ktorý je zapísaný do zoznamu svetového dedičstva UNESCO. V Pécsi sa otváracej ceremónie v centre mesta zúčastnia herci a bábkoherci v dobových kostýmoch pod taktovkou piesní, ktoré zložil Róbert Erdész, člen medzinárodne známej kapely Solaris.

Kultúrne oslavy v Istanbule začnú budúci víkend.

Viac o Európskych hlavných mestách kultúry DeutschEnglishfrançais

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy