Ścieżka nawigacji

Essen, Pecz, Stambuł: kultura przez cały rok - 07/01/2010

Meczet w Stambule © EU

Essen, Pecz i Stambuł ogłoszono europejskimi stolicami kultury w 2010 r.

W tym roku europejskimi stolicami kultury zostały trzy miasta: Essen – położone w niemieckim Zagłębiu Ruhry, Pecz – leżące na południu Węgier oraz turecki Stambuł. W miastach tych przez cały rok odbywać się będą liczne wystawy, koncerty i przedstawienia teatralne, które z pewnością przyciągną rzesze turystów. W ubiegłym roku europejskimi stolicami kultury były Linz w Austrii oraz stolica Litwy – Wilno.

W tym roku upływa dwadzieścia pięć lat od ustanowienia unijnego programu europejskich stolic kultury. Każde miasto, któremu przypada w udziale ten zaszczytny tytuł, otrzymuje 1,5 mln euro z funduszy UE. Organizowane przez nie wydarzenia powinny podkreślać europejski charakter miasta, być dostępne dla ogółu mieszkańców oraz wspierać ogólny rozwój miasta.

Organizatorzy imprez w Zagłębiu Ruhry mają nadzieję, że przyczynią się one do ożywienia tego 7-milionowego, wysoce zurbanizowanego regionu położonego na zachodzie Niemiec. Sto lat temu Zagłębie Ruhry było największym regionem przemysłowym w Europie. Działały w nim liczne kopalnie węgla i stalownie. Dziś nieczynne fabryki, piece hutnicze i kanały przemysłowe przekształcono w muzea i inne atrakcje dla turystów.

Organizatorzy imprez w Stambule postawili na przeszłość historyczną miasta, położonego na skrzyżowaniu kulturowym Europy i stanowiącego pomost łączący Europę i Azję. Turcja, która ubiega się o członkostwo w UE, nie jest pierwszym krajem spoza UE, któremu przyznano ten tytuł. W 2008 r. europejską stolicą kultury było norweskie miasto Stavanger.

Natomiast Pecz, leżący w połowie drogi między Essen a Stambułem, będzie starał się podkreślić swe bogate dziedzictwo wielokulturowe. W przeszłości miasto to było punktem tranzytowym zarówno dla handlowców, jak i armii przemierzających Europę. Dziś to 150-tysięczne miasto stara się nawiązywać kontakty z krajami sąsiadującymi, zwłaszcza w obszarze Półwyspu Bałkańskiego, i ma ambicję stać się ważnym ośrodkiem kultury w regionie.

W Essen i Pecz imprezy rozpoczną się już w najbliższy weekend. W Essen liczne imprezy odbędą się w kompleksie kopalni i koksowni Zollverein, który został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W Pecz w ceremonii inauguracyjnej udział wezmą aktorzy i lalkarze w strojach z epoki. Oprawę muzyczną zapewnią utwory skomponowane przez Róberta Erdésza, muzyka grającego na instrumentach klawiszowych w znanej grupie Solaris.

Inauguracja wydarzeń kulturalnych w Stambule odbędzie się w następny weekend.

Więcej na temat europejskich stolic kultury DeutschEnglishfrançais

Włącz duży kontrast Ustaw normalny rozmiar czcionki Powiększ rozmiar czcionki o 200% Wyślij tę stronę do znajomego Drukuj

 

Czy znaleźli Państwo poszukiwane informacje?

Tak Nie

Jakich informacji Państwo szukają?

Czy mają Państwo jakieś uwagi?

Przydatne linki