Naršymo kelias

2010 m. Europos kultūros sostinės - 07/01/2010

Stambulo mečetė © ES

Esene, Pėče ir Stambule – Europos kultūros sostinių programų pradžios šventės

Trys Europos miestai yra pasirengę pradėti metus truksiančią kultūros šventę, per kurią bus rengiamos parodos, koncertai ir spektakliai. Šių metų Europos kultūros sostinėmis išrinkti miestai – tai Vokietijos Rūro regione įsikūręs Esenas, Pietų Vengrijoje esantis Pėčas ir Turkijos sostinė Stambulas. Europos kultūros sostinės vardą šie miestai perima iš Linco ir Vilniaus. Visuose trijuose numatyta gausi renginių programa, kuri turėtų pritraukti dešimtis tūkstančių lankytojų.

Šie metai – dvidešimt penkti, kai įgyvendinama ES kultūros sostinių programa. Renginiuose turi atsispindėti miesto europietiškumas, į juos turi būti tiesiogiai įtraukti gyventojai. Be to, jie turi remti bendrą miestų vystymąsi. Tam kiekvienai kultūros sostinei skiriama 1,5 mln. eurų ES lėšų.

Rūro programos rengėjai tikisi prisidėti prie šios smarkiai urbanizuotos Vakarų Vokietijos srities (joje gyvena per 7 milijonai žmonių) atgimimo. Prieš šimtmetį Rūras buvo didžiausias pramoninis Europos regionas, gausus anglies kasyklų ir plieno gamyklų. Šiandien nebeveikiantys fabrikai, krosnys ir pramoniniai kanalai tampa muziejais ir turistų traukos vietomis.

Stambulas istoriškai yra civilizacijų kryžkelė ir tiltas tarp Europos ir Azijos. ES narystės siekianti Turkija nėra pirma ES nepriklausanti šalis, kurios miestui suteiktas Europos kultūros sostinės vardas. 2008 m. Europos kultūros sostine buvo Stavangeris (Norvegija).

Pusiaukelėje tarp Eseno ir Stambulo esantis Vengrijos miestas Pėčas akcentuoja savo turtingą daugiakultūrį paveldą. Anksčiau jame apsistodavo per Europą traukiantys pirkliai ir kariuomenės. Dabar 150 000 gyventojų miestas tikisi stiprinti ryšius su kaimyninėmis, visų pirma Balkanų, šalimis ir tapti regiono kultūros centru.

Esenas ir Pėčas pradeda savo kultūros programą šį savaitgalį. Vokietijoje programos pradžia bus paskelbta ypatingoje vietoje – išlikusiame didžiuliame anglių kasyklų komplekse „Zollverein“, dabar įtrauktame į UNESCO pasaulio paveldo sąrašą. Pėčo centre įvyksiančiose pradžios iškilmėse pasirodys istoriniais kostiumais pasipuošę aktoriai ir lėlininkai, skambės tarptautiniu mastu pripažintos grupės „Solaris“ klavišininko Róberto Erdészo sukurtos dainos.

Stambulo kultūros sostinės programos pradžia bus paskelbta kitą savaitgalį.

Plačiau apie Europos kultūros sostines DeutschEnglishfrançais .

Pasirinkti didelio kontrastingumo vaizdą Nustatyti įprastinį šrifto dydį  Padidinti šriftą 200 procentų Siųsti šio tinklalapio nuorodą Spausdinti šį tinklalapį

 

Ar radote reikiamą informaciją?

Taip Ne

Kokios informacijos ieškojote?

Turite pasiūlymų?

Naudingos nuorodos