Navigatsioonitee

Etendus võib alata! - 07/01/2010

Mošee Istanbulis © EU

Essen, Pécs ja Istanbul tähistavad Euroopa kultuuripealinnadeks saamist

Kolm Euroopa linna on valmis alustama kogu aasta kestvat kultuuripidu näituste, muusika ja teatriga. Käesolevaks aastaks on Euroopa kultuuripealinnadeks valitud Saksamaa Ruhri piirkond koos Esseni linnaga, Pécs (Lõuna-Ungari) ja Istanbul (Türgi). Need kolm linna võtavad teatepulga üle Linzilt (Austria) ja Vilniuselt (Leedu). Nad on koostanud ürituste programmi, mis peaks pakkuma huvi kümnetele tuhandetele külastajatele.

Käesoleval aastal täitub ELi kultuuripealinna programmil 25 aastat. Üritused peavad kajastama linna euroopalikku olemust ning vahetult kaasama elanikke. Nad peavad edendama ka linna üldist arengut. Ülesannete täitmiseks saab iga linn ELi fondidest 1,5 miljonit eurot.

Ruhri programmi korraldajad loodavad anda panuse selle Lääne-Saksamaa väga linnastunud piirkonna elavdamisesse. Piirkonnas elab üle 7 miljoni inimese. Sada aastat tagasi oli Ruhr Euroopa suurimaid tööstuspiirkondi, kus tegutsesid aktiivselt söekaevandused ja terasesulatusahjud. Täna on tühjad vabrikud, kõrgahjud ja tööstuskanalid muudetud muuseumideks ja turistide vaatamisväärsusteks.

Istanbul rõhutab oma ajalugu Euroopa tsivilisatsioonide ristumispaigas ning sillaks olemist Euroopa ja Aasia vahel. Türgi on ELi liikmekandidaat, kuid mitte esimene ELi mittekuuluv riik, kes omab kultuuripealinna tiitlit. Norra linn Stavanger oli Euroopa kultuuripealinn 2008. aastal.

Poolel teel Esseni ja Istanbuli vahel asub Ungari linn Pécs, kes tutvustab oma rikkalikku ning kultuuriliselt mitmekesist pärandit. Linn on ajalooliselt koht, mida läbisid Euroopas liikuvate kaupmeeste ja sõjavägede teed. 150 000 elanikuga linn loodab sõlmida suhteid naaberriikidega, eriti Balkani riikidega, ning saada piirkonna kultuurikeskuseks.

Essen ja Pécs alustavad oma kultuuriprogrammidega sel nädalavahetusel. Saksamaal saavad erakorraliseks tegevuskohaks Zollvereini hiigelsuure söekaevanduskompleksi varemed, mis kuuluvad UNESCO maailmapärandi nimekirja. Pécsis toimuval avatseremoonial esinevad ajaloolistes kostüümides näitlejad ja nukunäitlejad ning kõlavad Róbert Erdészi loodud laulud. Erdész on rahvusvaheliselt tuntud ansambli Solaris klahvpillimängja.

Istanbuli kultuuripidustused saavad alguse järgmisel nädalavahetusel.

Lugege täiendavalt Euroopa kultuuripealinnade DeutschEnglishfrançais kohta

Kõrge kontrastsusega versioon Tavaline kirjasuurus Kirjasuurus 200 % saada sõbrale prindi see lehekülg

 

Kas leidsite otsitava teabe?

Jah Ei

Mida te otsisite?

Kas teil on ettepanekuid?

Kasulikud viidad