Cesta

Program evropských hlavních měst kultury začíná! - 07/01/2010

Mešita v Istanbulu © EU

Essen, Pécs a Istanbul se pro letošek stávají evropskými hlavními městy kultury

Tři hlavní evropská města kultury jsou připravena začít svůj letošní bohatý kulturní program, jehož součástí budou výstavy, hudební vystoupení a divadelní představení. Jsou jimi Essen v Porúří, Pécs (nebo také Pětikostelí) v jižním Maďarsku a turecký Istanbul. Přebírají štafetu od rakouského Lince a litevského Vilniusu a připravily program nabitý kulturními akcemi, které mají přilákat desítky tisíc návštěvníků.

Program EU, v jehož rámci se pro každý rok vybírají hlavní kulturní města Evropy, letos oslaví již 25. výročí. Akce, které jednotlivá města v jeho rámci pořádají, musí odrážet jejich evropský charakter a přímo zapojovat obyvatele. Musí též podporovat celkový rozvoj města. EU za tímto účelem přispívá každému městu částkou 1,5 milionu eur.

Organizátoři programu v Porúří doufají, že jím přispějí k oživení zájmu o tuto silně urbanizovanou oblast v západním Německu, kde žije přes 7 milionů lidí. Na začátku minulého století byla nejprůmyslovějším regionem Evropy, s bezpočtem dolů a oceláren. Bývalé továrny, vysoké pece a průmyslové kanály zde dnes často slouží jako turistické atrakce.

Istanbul chce zdůraznit svou úlohu na křižovatce evropských kultur a hranicích Evropy a Asie. Turecko, které je teprve kandidátem na členství v Evropské unii, není první nečlenskou zemí, která titul hlavního evropského města získala. V roce 2008 bylo hlavním evropským městem kultury norské město Stavanger.

I maďarský Pécs, který najdeme na půl cesty mezi Essenem a Istanbulem, bude letos prezentovat své multikulturní dědictví. Toto 150 tisícové město bylo během staletí cílem obchodníků i armád křižujících Evropu a dnes má ambice stát se kulturním centrem celého regionu. Chce posílit své vazby na sousední země, zejména pak s Balkánem.

Kulturní programy v Essenu a v Pécsi začínají již o tomto víkendu. V Německu se akce budou konat mimo jiné i v prostorách bývalých dolů Zollverein, jež dnes spadají do světového kulturního dědictví UNESCO. Během úvodního ceremoniálu v centru města Pécs se objeví herci a loutkáři v historických kostýmech a zazní písně Róberta Erdésze, klávesisty skupiny Solaris.

Oslavy v Istanbulu začínají o týden později.

Další informace o Evropských hlavních městech kultury DeutschEnglishfrançais

Zobrazit s maximálním kontrastem Zobrazit stránku s normální velikostí písma Zvětšit písmo o 200 % Poslat tuto stránku přátelům Vytisknout stránku

 

Nalezli jste informace, které jste hledali?

Ano Ne

Co jste hledali?

Máte nějaké připomínky?

Užitečné odkazy