Navigačný riadok

Železná opona spadla – Európa spomína - 06/11/2009

Európa oslavuje 20 rokov od pádu berlínskeho múru

Presne 9. novembra to bude 20 rokov, odkedy sa východné Nemecko vzdalo a povolilo svojím občanom voľný pohyb medzi komunistickým východným Berlínom a západným Berlínom.

Vtedy, v roku 1989, tomu ľudia najprv neverili, rýchlo na to však vypukli oslavy v uliciach, sprevádzané dlhými radmi pred spadnutým berlínskym múrom kvôli návšteve „druhej strany“ a emóciami nabitými stretnutiami. Tento deň inšpiroval vznik mnohých protestných hnutí – často tajných – zameraných proti komunistickým režimom východnej Európy.

Pri príležitosti osláv a spomienky na pád železnej opony sa budú konať v celej Európe kultúrne podujatia DeutschEnglishfrançaispolski . Slovensko si pripomenie udalosti z roku 1989 koncertom, súťažou pre študentov v písaní eseje a výstavou fotografií.

Berlínsky múr stál medzi východným a západným Berlínom od roku 1961.

Prvé znaky predpovedajúce zmenu sa objavili už v roku 1988, keď poľská vláda, štrajkmi zahnaná do kúta, súhlasila diskutovať s opozičným hnutím Solidarita. Vlna opozičných reakcií rýchlo zaplavila celú východnú Európu.

Maďarsko ako prvé začalo trhať železnú oponu, keď otvorilo svoje hranice s Rakúskom v máji 1989. Tri pobaltské štáty, Lotyšsko, Estónsko a Litva, boli v auguste svedkami toho, ako sa dva milióny ľudí pochytali za ruky a vytvorili 600 kilometrov dlhú reťaz medzi hlavnými mestami, čím chceli vyjadriť svoje volanie po nezávislosti.

Východné a západné Nemecko sa 3. októbra 1990 oficiálne znovuzjednotilo a pôvodné východné Nemecko sa stalo súčasťou EÚ. Postupný pád ďalších komunistických režimov vytvoril priestor pre nové, slobodne zvolené vlády a podnietil vypracovanie plánov, ktoré im mali pomôcť splniť kritériá pre členstvo v EÚ. Medzi tieto patrilo vytvorenie stabilných demokratických inštitúcií, právneho štátu, ochrana ľudských práv a fungujúca trhová ekonomika.

Odvtedy už splnilo tieto kritériá 10 bývalých komunistických krajín. V roku 2004 sa stali členmi EÚ Česká republika, Poľsko, Lotyšsko, Litva, Estónsko, Maďarsko, Slovensko a Slovinsko. V roku 2007 pristúpilo aj Bulharsko a Rumunsko.

Občania EÚ majú dnes možnosť slobodne cestovať, pracovať a študovať v rámci 27-ich členských štátov, podniky využívajú výhody z čoraz viac integrovaného trhu EÚ a Slovensko a Slovinsko dokonca splnili požiadavky potrebné pre zavedenie eura, jednotnej meny EÚ.

Všetky tieto faktory prispievajú k trvajúcemu mieru a stabilite v Európe, ktoré sa EÚ snaží zachovať.

 

Viac o železnej opone DeutschEnglishfrançaispolski

História EÚ

Choose high-contrast version Set page to normal font size Increase font size by 200 percent poslať túto stránku priateľovi vytlačiť túto stránku

 

Našli ste informácie, ktoré ste hľadali?

Áno Nie

Aké informácie ste hľadali?

Máte nejaké návrhy?

Užitočné odkazy